ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 08:02

Organ bağışı en büyük sadaka

Organ bağışı en büyük sadaka

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den organ bağışına net destek.


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla 'Her Bağış Yeni Bir Hayattır: Hazır mısınız?' başlıklı programda yaptığı konuşmada, toplantının hastane köşelerinde müjdeli haberler bekleyen 20 bini aşkın kişiye şifa yollarının açılmasına vesile olması temennisinde bulundu. Bu konuda İslam dini açısından 'o kadar açık ve net bir durumla' karşı karşıya olunduğunu dile getiren Görmez, 'İnsan hayatı denilince, insana hayat verme denilince, candan cana bağış olunca aslında ayrıca açıklamalara ihtiyaç yok' dedi.

ALİMLER ONAY VERİYOR

Görmez, organ naklinin son tahlilde bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayarak, 'Organ nakli konusunu, bu ve benzeri veriler ışığında tartışan günümüz alimleri ve fetva kurulları, geneli itibarıyla fakat belli şartlar ve tedbirler çerçevesinde tedavi amaçlı nakil ve bağış işlemlerine onay vermektedirler' dedi. Organ Bağışı Haftası'nda çağrıda bulunan Görmez, 'Lütfen bütün hastane köşelerinde belki aylarca belki yıllarca gözyaşı içinde bekleyen anneler, babalar, yavrular ve şifa bekleyen hastalara imdad olun. Dini, ilmi, tıbbi, hukuki şartlar yerine geldikten sonra bizim organlarımızı bağışlamamız candan cana giden en büyük sadakadır' diye konuştu.

BİLİNCİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, bugün itibariyle organ nakli bekleyen 24 bin kişinin bulunduğunu ve bilincin arttırılması için çalıştıklarını dile getirerek, 'Türkiye'de 'beyin ölümü bildiriminin, son 10 yılda on kat arttığını, ancak kadavra bağışının aynı düzeyde artmadığını' söyledi. Geçen sene bin 477 beyin ölümü gerçekleşen vatandaşı bin 132'sinin aileleri izin vermediği için organlarının kullanılamadığına dikkati çeken Müezzinoğlu, şöyle devam etti: 'Bu vatandaşlarımızın organlarını kullanabilseydik, 2012 yılında organ bulunamadığı için vefat eden bin 779 insanımızın bir kısmının da olsa hayatlarını kurtarabilirdik.'

EN BÜYÜK KEMİK İLİĞİ BANKASI YOLDA

Önümüzdeki günlerde görme yetisini kaybetmiş binlerce insana umut olacak bir düzenlemeyi Meclis Genel Kurulu gündemine getireceklerini belirten Müezzinoğlu, 'Hükümet olarak kornea ihtiyacını ülkemizden karşılama konusunda yürüttüğümüz yasa çalışması ile kadavradan kornea naklini kolaylaştırıyoruz. Bir başka önemli adım ise bu yılın başı itibariyle Tür Kök Projesi'ni hayata geçirerek yapıyoruz. Kızılay'a kan bağışında bulunan vatandaşlarımıza 'ilik bağışında bulunmak ister misiniz?' diye sorulacak ve bağışta bulunmak isteyenlerin bilgileri ilgili merkezlere nakledilecek. Yıl sonuna kadar ihale sürecini tamamlayacağımız proje ile Türkiye'nin en büyük kemik iliği bankası hayata geçirilmiş olacak' dedi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER