ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 14:18

"Ölümsüzleşen" yaban hayvanlar ilgi görüyor

"Ölümsüzleşen" yaban hayvanlar ilgi görüyor

Abant Tabiat Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi'ne konulan tahnit işlemleri yapılmış kartaldan su samuruna kadar çok sayıda yaban hayvanı, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.


Abant Tabiat Parkı bünyesinde oluşturulan Ziyaretçi Tanıtım Merkezi'ne konulan tahnit işlemleri yapılmış kartaldan su samuruna kadar çok sayıda yaban hayvanı, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürlüğünce, doğal yollarla ya da kaza sonucu telef olmuş geyik, karaca, yaban koyunu, tilki, kurt, kartal, doğan, atmaca, sülün, vaşak, tavşan ve su samuru gibi hayvanlar, ilaçlanıp çabuk bozulmayacak hale getirilmesini sağlayan tahnit işlemleri yapılarak sergileniyor.

Canlı gibi duran yaban hayvanların sergilemeye başlanmasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmeye başlayan merkezde, bölgedeki bitki çeşitlerinin yanı sıra yöre halkının yaptığı bazı eserler de görülebiliyor.

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Akay, yaptığı açıklamada, merkezin insanların gezmekten keyif aldığı bir müze haline geldiğini söyledi.

Hayvanların genellikle yaşlılık gibi doğal nedenlerle telef olanlardan oluştuğunu anlatan Akay, " Biz bu hayvanları temin ederek, içlerini doldurup burada sergiliyoruz. Merkezimizi günde gezen yaklaşık 500 kişi, ilk defa yabani hayvanları bu kadar yakından gördükleri için şaşırıyorlar" dedi.

Akay, endemik bitki türlerinin de merkezde yer aldığını, ziyaretçilerin burayı gezerek bölge hakkında yeterli bir bilgiye ulaşabildiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER