ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2014 Perşembe 15:20

Ölü balina sahile çekildi

Ölü balina sahile çekildi

Yaklaşık 17 metre uzunluğundaki balina sahilde kesilerek parçalara ayrıldı.


Hollanda'da telef olduğu belirlenen dev balina Lahey kenti yakınlarındaki Katwijk kasabasındaki sahile çekildi.

Kuzey Denizi'nde kıyıya 6 kilometre uzaklıkta balıkçılar tarafından dün akşam saatlerinde görülen yaklaşık 17 metre uzunluğundaki balinanın, birkaç gün önce telef olduğu tahmin ediliyor.

Kraliyet Arama ve Kurtarma Kurumu (KNRM) tarafından Lahey'deki Scheveningen sahiline çekilen balina, Naturalis Doğal Tarih Müzesi ve Utrecht Üniversitesi uzmanlarının kontrolünden geçtikten sonra kesilerek parçalara ayrıldı.

Derisi ve bazı parçaları vinç yardımıyla taşınan balinanın iskeletinin ise müzeye kaldırılarak sergilenmesi bekleniyor. Uzmanlar, balinanın ölüm sebebinin henüz bilinmediğini, bu yöndeki araştırmanın devam ettiğini duyurdu.

Hollandalıların yanı sıra turistlerin de büyük ilgi gösterdiği balina kesilirken, sahili ağır bir koku sardı. Meraklılar, etrafı güvenlik çemberine alınan balinayla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hollanda'da yılın belirli dönemlerinde farklı büyüklükte ölü balinalar sahile vurabiliyor. En son bu ayın başında Texel Adası'nda 9 metre uzunluğunda ölü bir balinaya rastlanmıştı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER