ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:54

Ölmüşlerin adını kullandılar


Eskişehir'de telefon dolandırıcılarının tuzağına düşmekten son anda kurtulan Avukat Abdullah Algın, konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Algın, dolandırıcıların ölmüş insanların adına telefon numarası çıkarttırarak dolandırıcılık işlemini bu yolla yaptığını belirterek, "Savcılığa gittiğimde ölmüş insanların adına telefon numarası çıkarttıklarını söylediler. Bu vahim bir durum." dedi.

Eskişehirli Avukat Abdullah Algın'a önceki gün sabah saatlerinde işe giderken kendisini cep telefonundan ulaşarak Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli komiser olarak tanıtan kişi, "Ev telefonunuzu birisi girip kullanmış, banka hesaplarınıza da girmeye çalışmış. Şahsı yakalamaya çalışıyoruz. Eve ekip yolluyoruz, eşiniz korkmasın." diye uyarıda bulundu. Ardından Avukat Algın'a cep telefonu üzerinden telekonferans yöntemiyle eşiyle konuşturdu. Algın eşine korkmamasını ve soğukkanlı olmasını istedi. Akabinde, hemen bankaya giden Algın, hesabındaki paraları çekti. Ardından eve dönmek için harekete geçen Algın'a telefonla tekrar ulaşan ve komiser olarak tanıtan kişi, avukata bankaya gitmesini ve hesaplarını bakmasını istedi. Ancak sözde komiseri telefonda oyalayan Algın, kısa sürede evine ulaştı. Evde polislerin olmadığını gören Algın, rahat bir nefes aldı ve sözde polisler tarafından oluşturulan telekonferans sistemiyle dolandırılmaya çalışıldığını anladı. Bunun üzerine 155 polis imdadı arayan Algın'a güvenlik güçlerinin böyle bir şekilde çalışma yapmasının mümkün olmadığı ve telekonferans sistemiyle bazı kişiler tarafından dolandırılmaya çalışıldığını anlattılar. Bu gelişme üzerine Algın, kendisini arayan şahıslarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, dolandırıcıların ölmüş insanların adına telefon numarası çıkartarak insanları bu şekilde dolandırdıkları belirtildi.

Avukat Algın, dolandırılmaktan dikkati sayesinde son anda kurtulduğunu söyledi. Dolandırıcıların çok profesyonel çalıştığını aktaran Algın, yaşadıkları karşısında kendisini arayan numara ve şahıslarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, "Savcılık ölmüş insanların adına telefon numarası çıkarttıklarını söylediler. Böyle bir durum varsa ve sonuç alamazsam Telekom şirketlerinin görevlileri hakkına suç duyusunda bulunacağım.” diye konuştu.

Dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyaran Algın, “Vatandaşlar bu dolandırıcılara kanmasın. Artık onlar teknolojinin tüm nimetlerini kullanıyorlar. Bu tip durumlarda 155’i arayarak bilgi alsınlar.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER