ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 20:19

Olayların ortasında ilginç an

Olayların ortasında ilginç an

Cizre'de Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998 tarihinde Suriye’den çıkarılışının yıldönümünde olaylar çıktı.


 Polisin müdahale ettiği olaylar sırasında ilginç bir olay da yaşandı. Yaşlı bir adam zırhlı aracı durdurup su istedi. Araçtaki polisler de durup yaşlı adama su verdi.

Son 3 gündür yasadışı gösterilerin yapıldığı Cizre'de bugün BDP İlçe Başkanlığı binası önünde toplanan yaklaşık bin kişi, Öcalan posterleri, PKK flamaları ile yürüyüşe geçerek İdil Caddesi'ne çıktı. Yürüyüşe devam etmek isteyen grubun önünü kesen güvenlik güçleri, yürüyüşlerine izin vermedi.

Daha sonra BDP İlçe Başkanı Ahmet Çeter ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşme sonrası basın açıklaması yapılmasına izin verildi. Basın açıklamasından sonra grup sessizce dağılırken, grup içerisinde bulunan çocuklar arasında kısa süreli çatışmalar yaşandı. Çocukların taşlı saldırısına güvenlik kuvvetleri de gaz bombalarıyla müdahale etti. Daha sonra ara sokaklara kaçan çocuklar ile polis arasındaki kovalamacalar mahalle arasında sürüyor.
Öte yandan polis, panzer ve akrep tipi zırhlı araçlarla ilçe merkezindeki bir çok noktada sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü.

NUSAYBİN'DE ESNAF, 10 AY SONRA İLK KEZ KEPENK KAPATTI

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde de devam eden çözüm süreci nedeniyle esnaf 10 ay sonra ilk kez bugün kepenk kapattı. Cadde ve sokakların boş olduğu ilçede, çok az sayıda vatandaşın sokaklarda olduğu görüldü. Şehir içi yolcu taşıyan minibüslerin çalıştığı ilçe merkezinde, güvenlik güçleri de muhtemel olaylara karşı sıkı önlem aldığı görüldü.

DERİK İLÇE MERKEZİ SESSİZ

Derik İlçesi'nde de, fırın ve eczaneler dışında esnaf, sabah saatlerinden itibaren kepenk kapattı. Sokakların boşaldığı ilçe merkezinde sessizlik devam ederken, güvenlik güçleri ilçe merkezindeki bir çok yerde önlem aldı.

CİZRE'DE OLAYLAR ÇIKTI

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde barikatlar kurup, lastik yakarak İdil Yolu'nu trafiğe kapatan göstericiler, polise de ses bombası, molotof ve taşlı saldırıda bulundu. Polis ise göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında kovalamacalar yaşanırken, bazı vatandaşlar atılan gazların ortasında kalarak zor anlar yaşadı.

YAŞLI ADAMA SU

Polis ekipleri zırhlı araçla İdil Yolu'nu kapatan göstericilere müdahale ederken, polis aracına yaklaşın yaşlı bir adam, polislerden su istedi. Araçtaki polisler de olayların arasında durup, yaşlı adama su verdi. Suyunu içen bu kişi daha sonra bölgeden ayrıldı.

DHA

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER