ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 11:29

Odunpazarı’nda yere tükürene 30 lira ceza


Eskişehir tarihi Odunpazarı ilçesinde zabıta ekipleri yerlere tükürenlere, izmarit ve çöp atanlara ceza kesmeye başladı. 300 bin nüfuslu ilçeyi gezen 4 kişilik sivil ekip, yerlere tükürenlere, izmarit ve çöp atanları tespit edip 30 lira ceza kesiyor.

Eskişehir’in tarihi merkez Odunpazarı Belediyesi, çevreyi kirletenlere yönelik yeni bir çalışma başlattı. Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan sivil ekiplerle, şehrin işlek caddeleri tek tek dolaşılarak, çevre kontrol denetimleri yapıyor. Sivil giyimli zabıta ekipleri, yerlere tüküren, sigara izmariti ve çöp atanları tek tek tespit ediyor. Belediye sınırları içerisinde bulunan ve vatandaşların sıklıkla kullandığı cadde ve bölgelerde dolaşan 4 kişilik ekipler, yere çöp ve izmarit atanlarla; yere tükürenleri tespit ederek Kabahatler Kanunu’na göre çevreyi kirletmek maddesinden cezai işlem uyguluyorlar. Üniformalı ekiplerle de temas halinde olan sivil zabıtalar, karşılaştıkları olaylar hakkında da bilgilendirmede bulunuyor. Yere çöp, sigara izmariti atan ve tüküren kişilere Kabahatler Kanunu gereğince 30 lira para cezası uygulanıyor. Kısa süre önce başlayan uygulama ile şuana kadar çok sayıda kişiye çevreyi kirletmekten dolayı yüklü miktarda ceza kesildi.

Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürü Ufuk Sivaslıoğlu, vatandaşların şikâyetleri doğrultusunda, 4 kişiden oluşan sivil çevre kontrol ekibi kurduklarını söyledi. Başlattıkları bu çalışmayla çevreyi sahip çıkmak ve daha güzel, temiz bir tarihi Odunpazarı bölgesi oluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Sivaslıoğlu, "Vatandaşlarımızın şikâyetleri doğrultusunda oluşan çevre kontrol ekibimizle yerlere tükürerek insan sağlığını tehdit eden kişi ya da kişilere engel olmaya çalışıyoruz." dedi.

Tespit edilen kişilere kanunların kendilerine verdiği yetkilere dayanarak Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem uyguladıklarını vurgulayan Sivaslıoğlu, vatandaşların yere tüküren ve çöp atan kişi ya da kişileri 2214721 ile 2173030/2014 numaralı telefonları arayarak ihbar edebileceklerini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER