ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 13:00

Öcalan'ın eski avukatı ifade vermedi


Ergenekon davasında tanık sıfatıyla ifade vermesi beklenen teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın eski avukatı İrfan Dündar’ın, açık kimliği ile ifade vermesinin can güvenliğini tehlikeye düşüreceğini gerekçe gösterdiği ve duruşmaya gelmediği açıklandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 65'i tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 260. duruşması başladı. Duruşmada, Mustafa Balbay, Veli Küçük, İbrahim Şahin, Tuncay Özkan ve Danıştay Saldırısı dosyası sanığı Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 31 tutuklu sanık hazır bulundu. Eski Genelkurmay İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Levent Ersöz ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, dünkü oturumda tanık olarak dinlenmelerine karar verilen Abdullah Öcalan'ın avukatı İrfan Dündar'ın, açık kimliği ile ifade vermesinin can güvenliğini tehlikeye düşüreceğini gerekçe göstererek ifade vermeye gelmediğini söyledi.

Özese, bugün dinlenmesi beklenen diğer tanık Binbaşı Zahit Engin'in Çanakkale'de bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamadığını söyledi. Geçtiğimiz duruşmada tanık olarak dinlenen Balyoz davasından 18 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Ergin Saygun'un sekreteri emekli Albay Uğur Berksun'un da yurtdışında olduğu ve 13 Haziran 2013 tarihinde Türkiye'ye geleceğinin bildirildiği belirtildi.

Özese, Odatv sanığı Nedim Şener'in avukatları tarafından mahkemeye sunulan dilekçe ile Odatv davasının Ergenekon davası ile birleştirilmesi konusunda olumlu görüş bildirilmemesinin istendiğini açıkladı.

Özese, hakkında yakalama kararı bulunan ancak hastanede tedavisi süren Nusret Taşdeler'in, hastalığı nedeniyle duruşmaya ifade vermeye gelemediği bilgisinin mahkemeye ulaştığını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER