ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 18:27

"Nükleer santrallerden daha tehlikeli"

"Nükleer santrallerden daha tehlikeli"

Samsun’un Bafra ilçesine çevre konferansı için gelen AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, deprem ve eski kabloların nükleer santralden daha tehlikeli olduğunu belirtti.


Bafra'da katıldığı programın bitiminde bir sivil toplum örgütü temsilcisinin, 'Yarın Sinop’ta yapılacak olan nükleer santral karşıtı eylemi için düşünceniz nedir’ sorusu karşısında Bakır, insan hayatında enerjinin önemli bir yeri bulunduğuna dikkat çekti. Nükleer santralin güvenliği için her türlü önlemin alındığına dikkat çeken Bakır, "Barajlarımız 14 şiddetinde bir depreme göre yapılmıştır. 14 şiddetinde bir deprem de dünyanın kıyameti demektir. Ona dayanıklı şekilde üretilmiş binalardır. O nedenle nükleer santralde de böyle bir sıkıntı doğacağını beklemiyorum." dedi.

Depreme karşılık Samsun'a erken uyarı sistemi kurulma çalışmaları yapıldığını hatırlatan vekil Bakır, bu sistem sayesinde tüm şalterlerin depremden tam bir dakika önce indirilmiş olacağına dikkat çekti. Bakır, şöyle konuştu: "Bu nükleer santrali de içine almış şekilde olacak ve tüm enerji sektörü depremden bir dakika önce biz hissetmeden şartel inecek. Ben bunu Sinop’taki nükleer santral açısından çok önemli bir güvence olduğuna inanıyorum ama şunu da unutmamamız gerekiyor, enerjisiz hiç bir şey olmaz. Karadeniz’deki deprem haritaları ve faylar dikkate alınarak orası güvenli tespit edildi. Benim aklımdaki tek tereddüt balıklarımız. Yani oradaki ısınma sırasında acaba balık havzalarında ne türlü bir değişiklik olacak. Bu benim için önemli ama ben bunun da dikkate alındığını düşünüyorum."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER