ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:21

Nikah şekeri yaparak terapi görüyor

Nikah şekeri yaparak terapi görüyor

Eyüp'te açılan Şeker Hayat Atölyesi'nde, down sendromlu çocuklar nikah şekeri yaparak terapi görüyor


Eyüp'te açılan Şeker Hayat Atölyesi'nde, down sendromlu çocuklar nikah şekeri yaparak terapi görüyor. Hayat atölyesine terapi amaçlı gelen down sendromlu ve mental özürlü gençler, burada çiçek yetiştirip, bahçıvanlık da yapıyor.

Down sendromlu ve mental özürlüler için Eyüp’te açılan Şeker Hayat Atölyesi’nde, farklı terapi yöntemleri uygulanıyor. Atölyeye gelen down hastaları, oyuncaklarla nikah şekeri yapıyor. Atölyenin bahçe kısmını seraya çeviren yetkililer, burada gençlere çiçek yetiştirtiyor. Terapi sadece bu kadarla sınırlı değil. Serada çiçek yetiştiren down sendromlu hastalar, uzmanlar eşliğinde bahçıvanlık yapmayı da öğreniyor.

Proje hakkında bilgi veren Koordinatör Aysu Kara, “Bu proje bir yıl önce başladı. Proje kapsamında nikah şekerleri, bebek şekerleri, özel günler için hediyelikler tasarlayıp yapıyoruz. Burada da bahçe eğitimi veriliyor. Çiçek ekimi ve bakımını öğreniyor çocuklarımız. Çocuklar bu işleri yaparken çok seviyorlar. Çok düzenli ve titiz çalışıyorlar, keyif alıyorlar. Biz çocuklarda bayağı bir gelişimi gözlemliyoruz. Bizim nikah şekerinde kullandığımız tüller, tüyler gibi malzemelerimiz var. Daha önce çocuklar bu tarz malzemelere dokunamıyormuş. Öğrencilerimiz bu eğitimi aldıktan sonra, bu korkuyu aşıyorlar. Önceden toprağa dokunamayan öğrencilerimiz de vardı. Artık buradaki faaliyete katılıyorlar.” dedi.

Çocukları ziyaret eden Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ise “Bugün 75’e yakın öğrencimiz var. Bugün de aramıza yeni katılan çocuklarımız oldu. 6 tane öğretmenimiz öğrencilerle ilgileniyor. Buradan çıkan ürünler çok sembolik olsa da bir gelir ihtiva edecek. Yeni nikah yapacak olan, sünnet yapacak aileleri bu çocuklarımızın yaptığı nikah şekerlerini paylaşın diyoruz. Bu sosyal sorumluk projesini önemsiyoruz. İnşallah çocukların ailelerine de destek oluruz.” diye konuştu.

Derslere katılan öğrencilerden Talha Zent, “Burada arkadaşlarımla konuşuyorum, sohbet ediyorum. Nikah şekeri yapıyorum. Arkadaşlarımla özel konuşuyorum. Yaptığım nikah şekerlerinin güzel olup olmadığını artık öğretmenlerimiz biliyor. Arkadaşlarımın nereli olduğunu tahmin ediyorum, bu yetenek bende fazlasıyla var.” dedi. Simay Pelin de “Çok sevinçliyim. Çiçek yetiştiriyorum. Benim bir tane daha okulum var. Çarşamba günü okulum var. Cumadan cumaya buraya geleceğim. Anneme ve babama selam söylüyorum.” diye duygularını dile getirdi.

Öğrencilerden Ali Uçar da şu ifadeleri kullandı: “Burası benim ailem gibi. Şeker hayatı seviyorum. Çiçekleri de seviyorum. BU nikah şekerlerini daha sonra satacağız galiba öyle tahmin ediyorum. tülü alıp bağlıyorum nikah şekerini öyle yapıyorum. Dostlarımla konuşuyorum. Öğretmenlerle de aram iyi. Hepsi çok iyi. Bu nikah şekerlerini ablamın düğünü için yaptım.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER