ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Kasım 2014 Perşembe 15:29

Nesli tükenmişti, Türkiye'de çıktı

Nesli tükenmişti, Türkiyede çıktı

"Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında, yok olduğu sanılan "kalan nakılı" bitkisinin Tunceli'de tespit edildiği bildirildi.


Orman ve Su İşleri Bakanlığınca aralarında Tunceli'nin de bulunduğu 30 ilde hayata geçirilen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında, yok olduğu sanılan "kalan nakılı" bitkisinin Tunceli'de tespit edildiği bildirildi.

Tunceli Valisi Osman Kaymak, proje kapsamında bir otelin toplantı salonunda düzenlenen Çalıştay'da, Tunceli'de biyolojik çeşitliliğin kayıt altına alınması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Projenin Tunceli'de bir heyecan yarattığını ve bilinmeyen biyolojik kaynak değerlerinin ortaya çıkmasını merakla beklediklerini ifade eden Kaymak, "İldeki güvenlik ve sosyal sorunlar nedeniyle uzun yıllar boyunca ciddi bir bilimsel araştırma yapılamamıştır. Bu güzel coğrafyamızın zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Bilim dünyasına ilimizden yeni türler kazandıracağımızı şimdiden görmekteyim" dedi.

Bu projenin ilde yapılacak bilimsel çalışmalara yön vereceğini ve temel oluşturacağını ifade eden Kaymak, "Biyolojik değerleri ortaya çıkarırken aynı zamanda korunmasıyla ilgili tedbirleri de planlamamız gerekecek. Ülkemiz sahip olduğu zengin biyolojik çeşitlilikten dolayı bilimsel araştırma, koleksiyon ve en nihayetinde ticari amaçlar adına birçok yabancı için çekici hale gelmekte maalesef biyo kaçakçılığa maruz kalmaktadır. İlimizde bu sorunları yaşamamak için tedbirler alacağız" diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz de geçen yıldan bu yana devam eden projenin sonuçlarının 15 Aralık'ta açıklanacağını belirtti.

NESLİ TÜKENENLER LİSTESİNDE YER ALIYORDU

Tunceli'den bütün botanikçilere bir müjdesinin olduğunu ifade eden Deligöz, şunları söyledi:

"Dünyada nesli tükenenler listesinde olan 'kalan nakılı' bitkisinin arazide yapılan çalışmalar sonrasında yok olmadığı tespit edildi. Yine yapılan çalışmalarda bazı bitki türlerinin yeni tür olabileceği gündeme geldi. Soğanın yine bir türü, yine akşam yıldızı bitkisinin bir türü akşamyıldızı ve çövenin yeni bir türü olarak kayıtlara girme ihtimali var, çalışmaları devam ediyor. Sürüngenlerden de bazı türler tespit edilmemişti. En son 1982 yılında yapılan çalışma yapılmış. O günden bugüne kadar resmi olarak kayıtlarımıza intikal eden bir veri yoktu. Sürüngenlerde örneğin daha önce Şırnak'ta tespit edilen ve ismini ilden alan Şırnak yılanının Tunceli'de var olduğu tesit edildi. Literatürde olup Tunceli'de kayıt altına alınmamış toplam 7 türün varlığı tespit edildi."

Konuşmaların ardından Çalıştay'a, proje kapsamında çalışma yapan uzmanların sunumları ile devam edildi.

Çalıştay, yarın sonuçların değerlendirilmesi ve arazide yapılacak gezi ile sona erecek.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER