ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 09:48

Muhteşem zeka!

Muhteşem zeka!

10 haneli 10 sayıyı 3 dakikada topladı. Mental aritmetik dünya rekorunu kırdı. kırıldı.


Antalya'da, bu yıl ikincisi düzenlenen Mental Aritmetik Hafıza Olimpiyatları'nda iki mental aritmetik dünya rekoru kırıldı.
    
Dünya Hafıza ve Zihinsel Matematik Olimpiyatları Memoriad tarafından Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki Bel Conti Otel'de düzenlenen ve 20 ülkeden 89 hafıza ve zihinsel aritmetik uzmanının katıldığı yarışmalarda, dünya rekoru denemeleri yapıldı.
    
İlk rekor denemesinde 11 yaşındaki Hintli Granth Rakesh Thakkar, art arda sorulan 10 işlemde 10 haneli 10 sayıyı toplamaya çalıştı. İşlemleri hatasız şekilde 3 dakika 6 saniye 34 salisede tamamlayan Thakkar, daha önce 3 dakika 11 saniye ile Japon Naofumi Ogasawara'ya ait olan mental toplama dünya rekorunun yeni sahibi oldu.
    
Mental aritmetik zihinsel çarpma kategorisinde ise 10 adet 8 haneli 2 sayıyı, 3 dakika 54 saniye 12 salisede çarpan 29 yaşındaki Kübalı Freddis Reyes Hernandez de bu alandaki yeni dünya dekorunun sahibi oldu. Önceki rekor ise 4 dakika 29 saniye 38 salise ile İspanyol Mark Jornet Sonz'a aitti.
    
Dünya Hafıza ve Zihinsel Matematik Olimpiyatları Memoriad'ın başkanı Melik Duyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olimpiyatların ANtalya'da devam ettiğini belirterek, ''Rekorların Türkiye'de kırılmış olması beni çok mutlu etti. İki yeni dünya rekoru kırıldı, farklı kategorilerde rekor denemelerinin devam etmesini bekliyoruz'' dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER