ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 17:06

Muhteşem göç başladı

Muhteşem göç başladı

Van Gölü’nde yaşayabilen tek endemik tür olan inci kefali yumurtalarını bırakmak için göç etmeye başladı.


Her yıl yaklaşık 2 milyar balık, üreme göçü sırasında akıllara durgunluk verecek görüntüler sergiliyor. Van Gölü’nün sodalı sularında yaşayan ve yumurtalarını bırakmak için 15 Nisan’da yola çıkan balıklar, zorlu bir yolculuk ardından yumurtalarını Van Gölü’ne dökülen derelere bırakıyor. Balıklar yumurtalarını bıraktıktan sonra, 90 günlük yolculuk ardından yeniden göle dönüyor.

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen inci kefalinin göçü her sene olduğu gibi bu yıl da başladı. Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşanan bu olayda; balıklar adeta uçarak tatlı sulara akın ediyor. Yaklaşık 2 milyar balık üremeleri öncesi adaptasyon için akarsu ağızlarına gitmeye çalışırken, vatandaşlarda göçün izlenebildiği yerlerden Muradiye'deki Bendimahi Çayı'na akın ediyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, inci kefali balığının neslinin korunması amacıyla 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde uygulanan av yasağına uyulmasının, anne olan inci kefaline en büyük saygı ve hürmet olduğunu belirtti. Üreme dönemi için akarsulara büyük zorluklarla giden İnci Kefali'ni bekleyen en büyük tehlikenin kaçak avcılar olduğunu belirten Prof.Dr. Sarı, "İnci kefalin bu göçü bu kadar muhteşemken balığın göçünü hasretle bekleyen kaçak avcılar bu dönem geldiğinde daha yumurtasını bırakmamış, balığı burada avlayarak satmaya çalışıyorlar. Her canlının neslini devam ettirme hakkı var. İnci kefalin de neslini devam ettirme hakkı vardır. İnci kefali dünyada sadece Van Gölü Havzası'nda yaşayan endemik bir balık türü. İnci kefali yumurtlamak için dereye geldiğinde kaçak balıkçılar bu derelerden avlayarak bunu götürüp satmaya çalışıyorlar. Şimdi bizim kültürümüzde, ananemizde, gelenek ve göreneklerimizde, örfümüzde, dinimizde hiçbir şeyde üremek üzere olan bir hayvana zarar vermek yoktur. Dolayısıyla bunu yapan insanlar, çok yanlış bir faaliyet yapmış oluyorlar." dedi.

'İNCİ KEFALİNE SAYGI GÖSTERİN'

İnci kefalinin göçünün kutsal olduğunu anlatan Prof.Dr. Sarı, annelerin kutsal olduğunu, bu nedenle inci kefali göçüne kutsal göç dediklerini söyledi. İnci kefalinin gelip yumurtalarını bırakıp tekrar göle geri döndüğünü anlatan Sarı, "Nasıl ki bir anne yavrusuna zarar verilmesini istemiyorsa, nasıl ki bir anne yavrusunu korumak için kendi canını feda ediyorsa, inci kefali de akıntıya karşı, beslenmeden aç bir şekilde aynı diğer annelerde olduğu gibi canını feda edercesine buraya gelior yumurtlamaya çalışıyor. Diyoruz ki, cennet madem anaların ayakları altında. Annelerin ayakları altında olan cennet sadece insanlara mı mahsus acaba? İnsan olan annelerimize saygı gösteriyoruz. Peki İnci kefali annelere niye saygı göstermiyoruz? Van Gölü'nün çevresindeki tüm insanlarımıza buradan sesleniyorum, lütfen İnci kefaline saygı gösterin." diye konuştu.

AVLANMA DÖNEMİ

Göl çevresindeki bilinçli insanlarla yetkililer kaçak avcılığı önlemek için çaba sarf ediyor. Her yıl üreme göçü esnasında kampanyalar başlatılıyor. 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında inci kefali avlanmaması istenerek, Yukarı Deniz'in sırrının devamı sağlanmaya çalışılıyor.

Van Gölü bölgesinde 17 bin kişi geçimini inci kefalinden sağlıyor. Türkiye'nin gölleri, akarsuları, göletleri, baraj göllerinden avlanan toplam 43 bin ton balığın tek başına yüzde 36'sını Van Gölü sağlıyor.

İnci Kefali'nin muhteşem göçünün başlamasıyla birlikte binlerce kişi inci kefalin zorlu üreme serüvenini izlemek için Bendimahi Çayı'na geliyor.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER