ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:28

Müftüden çat-kapı kahvehane ziyaretinden alkışla uğurlandı

Müftüden çat-kapı kahvehane ziyaretinden alkışla uğurlandı


Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, Ramazan boyunca gittiği kahvehanelerde vatandaşları dini konularda bilgilendiriyor. Camiye gelmeyen veya gelemeyen vatandaşların ayaklarına giden İl Müftüsü Öztürk, karşılaştıkları ilgiden çok memnun olduklarını, bu sebeple ziyaretleri Ramazan sonrasında da yapacaklarını söyledi.

Daha önce kamuoyu ile paylaştıkları projeleri, günü geldiğinde bir bir hayata geçirdiklerini hatırlatan Öztürk, kahvehane ziyaretlerinin de bu projelerden biri olduğunu kaydetti. Ramazan öncesi ev, iş ve pazar yeri ziyaretleri yaptıklarını, Ramazan ayında ise iftar sonrası kahvehane ziyaretleri yaptıklarını vurgulayan İl Müftüsü Öztürk, “En son İlkadım ilçesinde Kadıköy Mahallesi’nde müşteri bakımından en yoğun olan bir kahvehaneye gittik. Giderken de yanımızda ilçe müftümüz ve o civardaki en yakın iki camimizin imamını da aldık. Biz herhangi bir uyarı yapmadan önlerindeki oyunu bırakıp bizi dinleyen vatandaşlar, sohbet bittiğinde ise bize teşekkür edip alkışlarla uğurlamaları biz din görevlilerini de çok mutlu etti.” dedi.

"HER YERDE ANLATIRIZ"

Kendileri gibi, işi Kur'an'ın mesajını yaymak olan din görevlilerinin anlatacağı yerin pek önemi olmadığını belirten Hayrettin Öztürk, insanın var olduğu kahvehaneden meyhaneye kadar her yerde dini anlatmaya hazır olduklarını kaydetti. Cennet'in müminlerin varlığıyla güzelleşeceğini ifade eden Öztürk, “Ben Cennet'e sokaktaki, kahvehanedeki hatta meyhanedeki kardeşimle gitmek isterim. Çünkü Cennet yalnız yaşanacak bir yer değildir. Kardeşlerimize bunları anlatıyoruz, onların da hoşuna gidiyor ve bir daha gelin diyorlar." diye konuştu.

"TERAPİ YAPIYORUM"

Söz konusu projeyle kahvehanede oturan vatandaşlara dini anlatmanın yanı sıra aile ilişkileri noktasında yapmaları gereken konulardan da bahsettiklerini sözlerine ekleyen İl Müftüsü Öztürk, “Her toplantıda terapi içerikli konuşmalar da yapıyorum ve onlara ‘bu gece eve erken gidin, eşlerinizin elini tutarak 10 saniye gözlerinin içine bakın, hayatınız değişecek’ diyorum. Yani biz bu kahvehane gezilerimizde bir anlamda sosyal içerikli program da yapmış oluyoruz.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER