ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 11:40

Mucize köpük hayat kurtaracak

Mucize köpük hayat kurtaracak

Bilim insanları, yaralanmalarda meydana gelebilecek iç kanamayı azaltabilmek amacıyla özel bir köpük geliştirdi.


ABD'de yaralanma sonrası meydana gelen iç kanamaları azaltabilecek özel bir köpük geliştirildi. İki ayrı sıvıdan oluşan ve vücuda enjekte edildiğinde birleşerek yayılan mucize ürünün geliştirilmesi için Pentagon 15.5 milyon dolar kaynak sağladı.

Hawaii'nin Kauai kenhtinde düzenlenen Amerika Travma Cerrahisi Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan araştırmaya göre, köpük iki sıvıdan oluşuyor. 

Bu sıvılar, vücuda enjekte edildiğinde birleşip yayılıyor ve yaranın çevresini kaplayarak iç kanamayı kontrol altına alıyor.

Henüz sadece domuzlar üzerinde denenen ürünün geliştirilmesi için ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 15,5 milyon dolar kaynak sağladı. 

Karın ve göğüs bölgesindeki iç kanamaların durdurulması için hastane dışında herhangi bir yöntem bulunmadığına işaret eden bilim adamları, poliüretan polimer köpüğün iç kanamayı en az bir saat boyunca kontrol altına alabildiğini, böylece yaralıların hastaneye yetiştirilip, kurtarılması şansını yükselttiğini belirtti. Ameliyat sırasında vücuttan kolayca çıkarılabilen köpük, karaciğer yaralanmalarından 3 saat sonra bile yaşama oranını yüzde 8'den yüzde 72'ye yükseltiyor ve kan kaybını önemli oranda azaltıyor. 

Poliüretan köpükler, halihazırda buzdolaplarının metal ve plastik kısımlarında ısı yalıtımı için kullanılıyor.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER