ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 14:15

Moritanyalı itfaiyeciler, eğitim için Kocaeli'ye geldi

Moritanyalı itfaiyeciler, eğitim için Kocaeliye geldi


Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile ortak yürüttüğü çalışmayla Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen itfaiye erlerine temel itfaiyecilik eğitimi veren Kocaeli Büyükşehir itfaiyesi, yurt dışından da talep görüyor. 2010 yılında başlayan eğitimler kapsamında, bu güne kadar hemen hemen tüm illerimizden gelen 870 itfaiyeci ile birlikte 7 ülkeden itfaiyeciye de bu eğitimler verildi.

Makedonya, Kırgızistan, Tataristan, Kıbrıs, Azerbeycan, Moldova ve Macaristan’dan sonra, halen eğitim görmekte olan 31. dönem kursiyerlerin arasına katılan Moritanya’dan gelen 5 kişilik gruba da temel itfaiyecilik eğitimi veriliyor. Böylece bu eğitimlerin verildiği 8’nci ülke de ilimize gelmiş oldu. Eğitimler 30’ar kişilik gruplara, üçer haftalık dönemler halinde veriliyor. Moritanya’lı itfaiyeciler 3 haftalık eğitimlerinin tamamlanmasının ardından ilimizden ayrılacaklar. Eğitimler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nin (KOBİTEM) uygulama platformunda gerçekleştirildi. Moritanya grubuna İtfaiye Daire Başkanlığı’nın uzman personeli tarafından tam teçhizatla, yüksek ısı yayan alevler içinde eğitim verildi. Ekip, flashover simülatörü ve duman simülatöründe yangınla mücadele etti.

TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTILAR

Büyükşehir itfaiyesi Amsterdam’dan gelen yangına müdahale grubuyla da fikir alışverişinde bulundu Kocaeli İtfaiyesi bir sanayi şehrinde yangına nasıl müdahale etmek gerektiği konusundaki tecrübesini Amsterdam itfaiyesine aktardı. Amsterdam itfaiye ekibi de yangın yeri yönetimi konusundaki tecrübelerini, bu konuda geliştirdikleri simülatör üzerinde anlattı. İtfaiyemizin müdahale grup amirlerinin ve eğitmenlerinin katıldığı toplantıda yapılan fikir alışverişi her iki itfaiyeye de yeni tecrübeler kazandırdı. Dünyanın en kalabalık hava alanlarından birine sahip olması dolayısıyla hava alanı olaylarında tecrübe sahibi olan Amsterdam SCHİPHOL havaalanı itfaiye müdürü Cengiz Topel Havaalanında incelemelerde bulunarak, bu konudaki tecrübesini Büyükşehir itfaiyesiyle paylaştı. Amsterdam itfaiyesi ile yapılan toplantıya Moritanya itfaiyecileri de katılıp, yapılan görüşmelere iştirak ettiler ve bilgi alışverişine şahit oldular. Üç ülke itfaiyecileri, toplantı sonunda birlikte resim çekilerek bu tarihi anı belgelediler. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM) tarafından gerçekleştirilen bu eğitimlerin, Yangın Olay Yeri Yönetimi adıyla, diğer illerimizin itfaiye yöneticilerine yönelik yönetici eğitimine dönüştürülmesi için TBB nezdinde girişimlerde bulunulması da karalaştırıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER