ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 19:01

Minibüsçülerden belediyeye güzergâh tepkisi

Minibüsçülerden belediyeye güzergâh tepkisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin, Kıbrısşehitler Caddesi ve Yeniyol’dan minibüslerin geçmesini yasaklayarak güzergâhlarını tek yola düşürmesi tepkiye sebep oldu.


Belediye, 27 Mart 2014'te revize ettiği minibüs güzergâhlarını uygulamaya koydu. Zabıta ekipleri, Fakülte-Çamlık ve Tekköy minibüslerini, değişiklik sebebiyle bu caddelere sokmadı. Minibüs esnafı ise vatandaşın ulaşım mağduriyetinin yanısıra önceden iki güzergâh üzerinden hizmet verirken teke düştüklerini, onlarca aracın çalışamamasından dolayı mağdur olduklarını söyledi. Belediyeden olumlu bir güzergâh beklerken böyle bir tabloyla karşılaştıklarını belirten Fakülte-Çamlık Durak Başkanı Bekir Özen, “Tek amacımız belediyeyle sıkıntısız bir süreçte çalışmak, evimize ekmek götürmekti. İsteğimiz, belediyenin bu durumu tekrar gözden geçirerek düzeltmesi.” dedi.

'80 ŞOFÖR İŞİNDEN OLACAK'

Minibüsçü esnafı olarak gerilim ve tartışma istemediklerini, sadece ekmek paralarının peşinde olduklarını söyleyen Özen, “Biz de toplu taşıma yaparak ulaşım hizmeti sunuyoruz. Amacımız evimize ekmek götürmek. Artık Büyükşehir Belediyesi ile gerilim ve tartışmadan uzak olarak, birlikte bir ulaşım hizmeti vermek amacıyla dört durak olarak belediyeyle istişare içine girdik. Bizden iyi niyetimizi göstermemizi ve başta 2. ticari yoldan çıkmamızı istediler. Biz olumlu bir yaklaşım göstererek iyi niyetle 26 Mayıs tarihinde, belediyenin 2012 yılında sunduğu güzergâha dönüş yaptık. Belediyeden bir jest bekliyorduk ki 27 Mart’ta uygulamaya sokulan güzergâhı, dün itibariyle zabıta eşliğinde uygulamaya soktular. Ana arterimiz Kıbrısşehitler'e artık giremeyeceğiz, bu nedenle tek güzergâha düştük. Sonuç olarak 73 minibüsümüzden 36’sı hiç çalışamadı. Tekköy de aynı durumda. Bir gün yarımız, diğer gün yarımız çalışmak durumundayız. Borçluyuz, vergi ve Bağ-Kur ödemelerimiz var. Bunları yapamayız, evimize ekmek götüremeyiz. Bir de durağımızda çalışan yaklaşık 80 şoför artık işinden olacak. Bu da çok üzücü. Bizim belediyeden istediğimiz, sorunun iyi niyetli olarak ve karşılıklı diyalogla çözülmesi.” şeklinde konuştu.

'MAHKEME KARARINA UYDUK'

Belediye Ulaşım Daire Başkanı Niyazi Türlü ise şunları söyledi: “Duraklar, güzergâhlarla ilgili olarak belediyeyi mahkemeye verdi. Biz de mahkemeden çıkan sonuca göre yargının öne koyduğu durumlara uyarak yeni bir güzergâh belirledik. Bu güzergâhlar, ilgili duraklara iletildi, bugün de uygulamaya koyuldu. Toplu ulaşımı en iyi şekilde planladık. Burada vatandaş mağduriyeti söz konusu değil. Toplu ulaşımda otobüsler de çok iyi bir planlamayla çalışıyor, Denizli halkına hizmet veriyor. Minibüs esnafımız belirtilen güzergâhta çalışacak, onlar için de bir mağduriyet yok. Düzenleme ayrıca şehiriçi ulaşıma ciddi bir düzen getirecek. Herkesin istediği yerden geçmesi, mümkün değil.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER