ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2017 Cuma 17:32

Milli Parklardan "O yılan"la ilgili açıklama

Milli Parklardan "O yılan"la ilgili açıklama

Manisa'da geçen hafta zabıtalar tarafından görüntülenen 4 metre olduğu iddia edilen yılanla ilgili açıklama geldi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yılanın tehlikeli olmadığı, "sarı yılan" olarak bilinen türün "tarıma yararlı olduğu" ifade edildi.


Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, zabıtaekibinin Saruhanlı ilçesinde görüntülediği ve yaklaşık 3 metre olduğu tahmin edilen yılanın halk arasında "sarı yılan" olarak da bilinen "Elaphe Sauromates" türünde olduğunun anlaşıldığı belirtildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Sarı yılan, Türkiye'de uygun habitatın bulunduğu, az bitkili çalılık ve taşlık olan her yerde yayılabilmektedir. Küçük kemirici bir hayvan olan sarı yılan, kuş ve kuş yavruları ile beslendiği gibi kemiricileri de avladığından tarıma yararlı sayılabilen zehirsiz bir yılan türüdür. Bu türün vücut uzunluğu 230 santimetreye kadar görülebilmektedir." 

Saruhanlı Belediyesi Zabıta Müdürlüğünde görevli zabıta memurları, Büyükbelen Mahallesi'ndeki görevin ardından ilçeye dönerken Eski Bağlar mevkisinde, yağmurnedeniyle suyla kaplanan yol kenarında bir yılan olduğunu fark etmiş ve uzunluğuyla dikkat çeken yılanı görüntülemişti. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER