ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 11:06

Milletvekili Karayel, Gümüşören Barajı'nda inceleme yaptı

Milletvekili Karayel, Gümüşören Barajında inceleme yaptı


Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel ve beraberindeki heyet, Kayseri’nin Adana ve ilçelerine açılan 3 kapısından birisi olan Gezbel Geçidi yol çalışmaları ile Develi Ovası'nda tarım hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacak olan Gümüşören Barajı inşaat çalışmalarında incelemede bulundu

    Develi ilçesinde Yenice, Çukuryurt köyleri ile Menengi ve Beşkardeş mezralarını baraj altında bırakacak olan ve Zamantı Nehri üzerinde inşaatına başlanan Gümüşören Baraji Şantiye Sorumlusu İnşaat Mühendisi Gökhan Sürücü heyete bilgiler verdi. Sürücü, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) 12.Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan ve baraj çalışması esnasında yaklaşık 2 milyon metreküp baraj dolgusu kullanıldı. Bunun yanı sıra 380 bin metreküp gövde dolgu kapama seddesi yapıldı. 2014 yılı sonunda tamamlanması hedeflenen Develi Gümüşören Barajı inşaat çalışmalarının verilen süreden daha erken tamamlanması gayreti içindeyiz. 50 milyon liraya mal olacak olan ve 185 milyon metreküp su tutabilme kapasitesi olan Gümüşören baraj inşaatında betonlama çalışmalarında silindirli sıkıştırma metodu olan son teknolojinin kullanılıyor.” dedi.

    Heyet, Kayseri’yi Adana ve ilçelerine bağlayacak olan üç ulaşım ağından birisi olan Gezbel Geçidi yol çalışmaları hakkında bilgi aldı, yaşanan toprak kaymalarını yerinde inceledi. Milletvekili Yaşar Kareyel, inceleme sırasında yaptığı açıklamada, “Develi bölgesinde 7 müteahhit firma çalışma yapmaktadır. Gezbel yol çalışmasının 6 kilometrelik bölümünün inşaat çalışmasının yapıldığı alanda taraçlama çalışması yapılmaktadır. Çalışma sonunda duble yol gibi geniş şekilde yola kavuşacağız. Çalışmanın devamında Adana tarafının da başlanılacak. Bu çalışmalar ile Tomarza-Yahyalı ve Develi ilçelerimizden Kayseri’nin Adana’ya 3 yönden bağlantısı tamamlandıktan sonra karayolları ağına alınacak.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER