ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 12:08

Milletvekili Bakır, sorunları dinledi

Milletvekili Bakır, sorunları dinledi


AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, Erciyes Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Bakır, öğrencilerin sorunlarını dinledi.

Erciyes Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin toplantısına katılan Prof. Dr. Gündeş Bakır, hakkında bilgi aldığı konseyi başarılarından dolayı tebrik etti. Milletvekili Bakır, Türkiye’de son on yıl içerisinde dev reformların yapıldığına değinerek, “Bütün dünyada üniversiteler ücretli ama Türkiye’de ücretsiz oldu. Milli gelir son on yılda 3 kat arttı. On sene önce milli gelir 230 milyar dolardı, bugün 774 milyar dolara çıktı. Merkez Bankası döviz rezervlerimiz, 27,5 milyar dolardı, bugün ise 118 milyar dolara yükseldi. Türkiye'nin IMF'ye olan borcu, ilk kez 1 milyar doların altına düştü ve şu anda 860 milyon dolar borcumuz kaldı. Bu çok önemlidir. Türkiye, IMF’ye borçlu olan ülke konumundan çıkıp, IMF’ye borç verecek ülke konumuna gelmiştir. Genç nüfusun istihdamında da, Türkiye diğer OECD ülkelerine göre önemli ilerlemeler kaydetmiştir.” şeklinde konuştu.

Sağlık sisteminin, yoksullar için erişilebilir hale geldiğini de vurgulayan Prof. Dr. Bakır, “Artık herkesin istediği ilacı alabileceği, istediği doktora gidebileceği bir sağlık sistemimiz mevcut. 2013 yılı bütçesinin yüzde 20’den fazlası milli eğitim ve sağlığa ayrılmıştır. Çok büyük aşamalar kaydettik. Türkiye çok ilerilere gidiyor. Sizlerle daha da ileriye gidecek. Biz sizin eğitiminiz için, yetişmeniz için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Bu sosyal devlet olmanın bir koşuludur. AK Parti herkes için var gücüyle çalışmaya devam edecektir." dedi.

Konuşmasının ardından öğrenci konseyi üyelerinin sıkıntılarıyla ilgili bilgiler alan Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, Erciyes Üniversitesi Öğrenci Konseyi toplantısının hemen akabinde, bir öğrenci evine ziyarette bulundu. Ziyaretinde, otuzdan fazla bayan üniversite öğrencisinin sorularını cevapladı.

AK Parti olarak kadınların istihdamının artırılmasına yönelik projelere büyük önem verdiklerini kaydeden Milletvekili Bakır, öğrenci evindeki bayan üniversite öğrencilerinin tamamının mühendislik öğrencisi olduğunu öğrenmekten de büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Kadınların her mesleği en iyi şekilde yapabilecek kabiliyette olduğunu dile getiren Bakır, özellikle mühendislik alanında kadınların önemli başarılara imza attığını, eskiye oranla çok daha yüksek sayıda başarılı şantiye şeflerinin, makine mühendislerinin, endüstri mühendislerinin, önemli sanayi kuruluşlarının yönetim kurulu başkanlarının kadın olmasından büyük gurur duyduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER