ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 00:47

Mide bulantısı nasıl önlenebilir?

Mide bulantısı nasıl önlenebilir?

Hamile olduğunuzu sürekli size hatırlatan mide bulantılarına karşı bu önerilere kulak verin.


Gün boyu az ve sık yemek yediğiniz takdirde mideniz asla boş kalmaz.

Bazı kadınlar karbonhidratlı yiyeceklerin iyi geldiğini söylese de uzmanlara göre yüksek seviyede protein içeren gıdalar mide bulantısına karşı daha etkilidir.

Ufak atıştırmalıkları yanınızdan ayırmayın: El altında mutlaka ufak atıştırmalıklarınız olsun. Yatağınızın başucuna da bir paket kraker koyun ve uyandığınızda yataktan çıkmadan 1-2 parça yiyip 20 dakika kadar bekleyin. Aynı şekilde gece uykunuzdan mideniz bulanarak uyanırsanız bu yöntemi tekrarlayın.

Yağlı besinlerden uzak durun: Yağlı besinlerin sindirimi daha uzun sürdüğünden sindirim sistemini rahatsız etmesi daha muhtemeldir. Yine baharatlı ve asitli besinlerden uzak durmak gerekir.

Oda sıcaklığında besinler tüketin: Besinlerin kokusu ve tadı da midenizi bulandırabilir. Sıcakken daha yoğun bir koku ve aromaya sahip olduğundan gıdaları oda sıcaklığında veya soğuk olarak tüketmek önerilmektedir.

Yardımcınız zencefil: Zencefil, mide bulantısına karşı oldukça etkilidir. Sıcak suya rendelenmiş zencefili ekleyin ve yavaş yavaş yudumlayın.

Vitaminlerinizi aksatmayın: Gerekli tüm vitaminleri aldığınızdan emin olun. Doktorunuz düşük seviye demir içeren vitaminler önerebilir. Zira demir sindirimi oldukça zor bir mineraldir.

Su tüketimine önem verin: Yemekle birlikte su içtiğinizde daha çabuk doyarsınız. Bu sayede tıka basa yemekten kurtulabilir ve mide bulantısının önüne geçebilirsiniz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER