ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 18:34

MHP'li Halaçoğlu'dan acil çağrı

MHPli Halaçoğludan acil çağrı

TBMM Genel Kurulu'nun 104. birleşimi saat 15.00'te yoklama yapılarak açıldı.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 104. birleşimi saat 15.00'te yoklama yapılarak açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, başta Telafer'den olmak üzere, Tusurmatu'dan şu an Türkmenler tarafından çok büyük bir feryat, çağrı sesi geldiğini vurguladı. Kendileriyle direkt telefonla yaptığı görüşmelerde peşmergelere sığınanların silahlarının elinden alınmak istendiğini, onun dışında, IŞİD'in Kürkük'e doğru yürümeye başladığını ve IŞİD'in, Telafer'in Sünni bölgelerinden Şii bölgelerine havan topu attığını anlatan Halaçoğlu, "Yine Tusurmatu'da büyük katliamlar yapıldığını belirttiler ve Türkiye'den yardım eli bekliyorlar. Yaklaşık 150 bin kişi Sincar'a doğru hareket ediyor ve onların yollarda çekecekleri meşakkatlerden ve sıkıntılardan bahsediyorlar ve acil olarak yardım bekliyorlar. Hükûmete bu konuda acil çağrı yapıyorum." dedi.

Irak'ta yaşanan gelişmeler konusundaki grup önerisiyle ilgili konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş ise geçen hafta burada görüşülmesi gereken bir konu olduğunu ifade etti. Türkeş, şöyle devam etti: "Yani geçen hafta Musul'daki konsolosluk baskını ve oradaki 49 vatandaşımızın -3'ü bebek olmak üzere- IŞİD'in eline geçmesinden beri bir gayret var siyasi iktidarda: 'Aman bunu konuşmayalım, şimdi durum kritik, bunu dile getirmeyelim.' Ama değerli arkadaşlar, bugün geldiğimiz noktada öyle bir yere geldik ki uluslararası medya konuşuyor, takip ediyor konuyu, herkes konuşuyor, Türkiye'deki medya konuşuyor, bir tek bunun müzakere edilmediği, bir tek 'ne oluyor, ne bitiyor'u değerlendirmeyen tek yer artık sadece Türkiye Büyük Millet Meclisinin çatısı altıdır."


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER