ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:20

Mevlana'yı anma programı yoğun ilgi gördü

Mevlanayı anma programı yoğun ilgi gördü


Antalya'nın Kepez ilçesinde Mevlana Celaleddin Rumi’nin, 739. vuslat yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Şeb-i Arus ve sema programı yoğun ilgi gördü.

Kepez Belediyesi, Antalya Konyalılar Derneği işbirliği ile Kepez Belediyesi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Mevlana Celalettin Rumi'nin, Rabbi’ne kavuşmayı bir düğün gecesi olarak kabul ettiğini ve bu geceye de Farsça'da 'Şeb-i Arus' denildiğini hatırlattı.

Mevlana'nın felsefesinin, evrensel mesajlarının günümüzde çok iyi anlaşılması gerektiğini belirten Başkan Tütüncü, Rumi'nin, Kur'an-ı Kerim'i, farklı bir üslupla bütün insanlığa anlatmayı tercih ettiğini aktardı. Sadece vuslat günlerinde değil yılın her döneminde Hz. Mevlana’nın anlaşılması gerektiğini ifade eden Tütüncü, “Böyle bir ruh inşa etmeliyiz ki Mevlana'nın o yüzyılları aşan evrensel mesajıyla oluşturduğumuz o kalbimiz, inanıyorum ki Allah'ın da Peygamber Efendimiz(sav)'in de hoşnutluğunu kazanacak bir seviye gelecektir." diye konuştu.

Tütüncü, vuslat törenine destek veren Antalya Konyalılar Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Cengiz ile programın konuşmacısı ilahiyatçı-yazar Necmi Hatip'e çiçek takdim etti. Cengiz de üzerinde Mevlana'nın resminin olduğu bir tabloyu Başkan Tütüncü'ye hediye etti.

Vuslat töreni, Postnişin Nadir Karnıbüyük yönetimindeki Konya Uluslararası Mevlana Vakfı Topluluğu’nun üyelerinin tasavvuf müziği eşliğinde 4 bölüm halinde gerçekleştirdiği sema gösterisi ile sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER