ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:58

Metoroloji’den toz bulutu uyarısı


Mardin Metreortolji Müdürlüğü 25-27 ocak tarihinde Suriye’den gelecek olan toz bulutunun Mardin'i etkisi altına alacağı konusunda vatandaşları uyardı. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, Metreortolji yetkililerinin önümüzdeki günlerde Suriye üzerinden yoğun bir toz bulutu Mardin’i etkisi altına alacağı uyarısında bulunduğunu belirtti.

Vatandaşların toz bulutlarına karşı kendi sağlıklarını korumaları konusunda uyarılarda bulunan Mehmet Derviş, insan sağlığı üzerine etkileri konusunda bilgilendirmek, risk gruplarını uyarmak ve alınabilecek önlemleri hatırlatmak amacıyla bu bilgilendirmeyi yapma ihtiyacı duyduklarını söyledi. Derviş, "Toz bulutlarının yol açtığı hava kirliliği sonucu birçok zararlı partikül solunum yollarına ulaşmakta ve hava yolu dokusunda direkt hasar oluşturmaktadır. Bronşlarda yarattığı hasar sonucu solunum fonksiyonları bozulmakta, başta öksürük ve nefes darlığı olmak üzere şikâyetlerin artışına yol açmaktadır." dedi

Yapılan çalışmalarda hava kirliliğinin arttığı dönemlerde astım ve KOAH hastaları hastaneye daha sık başvurdukları görüldüğünü belirten Derviş, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu dönemlerde farenjit başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları, zatürre, astım ve KOAH ataklarına daha sık rastlanmaktadır. Astım ve KOAH hastalarının bu dönemlerde şikâyetleri artarsa doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca toz bulutunun ve dumanın yoğun olduğu saatlerde evler havalandırılmamalıdır. Solunum yolu ile alınan bu toz taneciklerinin depolanması sonucu akciğerlerde kronik hastalık riski de artmaktadır. Ayrıca çocuklarda akciğer gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.Kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlar, çocuklar, yaşlılar ve hamilelerin hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde mümkünse dışarı çıkmamaları, çıkmak zorunda olanların da maske takmaları veya atkı, tülbent gibi malzemelerle ağız, burunlarını mutlaka kapatmaları ve mümkün mertebe burundan nefes almaları önerilmektedir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER