ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:52

Mersin'de nükleer bilgilendirme merkezi açıldı

Mersinde nükleer bilgilendirme merkezi açıldı


Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Beldesi'nde yapılacak nükleer santralle ilgili vatandaşları bilgilendirmek isteyen yüklenici firma, içerisinde simülasyon, broşür ve santralin 3 boyutlu maketinin yanı sıra bisikletle elektrik üretimini gösteren mekanizmanın bulunduğu ofis açtı. Merkezin ilk konukları ilköğretim okulu öğrencileri oldu. Öğrenciler maketi ve enerji üreten cihazları ilgiyle izledi.

Akdeniz ilçesi Hamidiye Mahallesi Çamlıbel Mevkiindeki merkezin açılışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov,
merkezde Akkuyu'da kurulacak Nükleer Santrali anlatacaklarını belirtti. Kapılarının herkese açık olduğunu kaydeden Kasumov, "ÇED süreci devam ediyor. Mayıs ayına hazır olacağını tahmin ediyoruz. Hazır olduktan sonra rapor şeklinde ilgili makamlara sunulacaktır. " ifadesini kullandı.

Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel ise nükleer santral enerji üretiminin atom çekirdeğinin parçalanması üzerine kurulmuş bir teze dayalı olduğunu ifade etti. "Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur" diyen Uzel, "Hakikaten samimi vatanperver duyguları ile endişe taşıyan insanlar buraya geldikleri zaman bütün sorularının cevaplarını alacaklar. Kaygılarının giderileceğinden biz eminiz." diye konuştu.

Gazetecilerin nükleer karşıtlarının tepkisini hatırlatması üzerine Uzel şöyle devam etti: "Tepki demokratik sınırları içinde olduğu müddetçe hiç bir sorun yok. Biz burada bu teknolojinin Türkiye için gerekliliğini anlatırken birileri de bunun zararlı olduğu iddiasında bulunabilirler. Türkiye Cumhuriyeti kanunları ile kurulmuş, vergisini veren, bütün yükümlüklerini yerine getiren ve istihdam sağlayan bir şirket olarak çalışma hürriyetimizin kısıtlanmaması gerekiyor. Kolluk kuvvetleri zaten bunu temin ediyorlar. Dolayısıyla bu merkez samimi olarak sormak öğrenmek isteyen herkese açık olacak. İnsanlar demokratik hakkını kullanmaları çok doğal. Biz kendimizi anlatmaya çalışacağız. Onlarda demokratik haklarını kullanarak eylemlerini sürdürebilirler."

Danıştay tarafından iptal edilen 1/100 binlik planın nükleer santrali etkileyip etkilemeyeceği şeklindeki soruya ise Uzel şöyle cevap verdi: "İmar planları belli ölçekte yapılır. Bunları en üst düzeyi dediğimiz 1/100 binlik planda Akkuyu sahasının enerji üretim sahası olarak işaretlendiğini biliyoruz. Bu planının Danıştay tarafından iptal edilen bir yönü var ama bu kapsadığı hinterlandın Karaman bölgesini içermesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla Akkuyu sahasının enerji üretim sahası olarak tescil edilmesi ile alakalı bir iptal gerekçesi yok. Zaten Enerji Bakanlığı ve ilgili birimler bu planın revizesi ve kabulü yönünde çalışma yürütüyor."

Akkuyu Nükleer Santrali İnşaat ve Montaj İşleri Müdürü Dmitri Litvinenko ise 3 boyutlu maket önünde nükleer santralin nasıl çalışacağını anlattı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER