ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2014 Salı 19:03

Mers virüsünden şüphelenilen hasta CÜ'ye sevk edildi

Mers virüsünden şüphelenilen hasta CÜye sevk edildi

Hac dönüşü rahatsızlanan 83 yaşındaki hasta, Sivas Devlet Hastanesi'ne başvurdu.


Numune Hastanesi'ne sevk edilen C.G., acil servise yapılan muayenesinde Mers virüsü şüphesiyle Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Hastanesi'ne sevk edildi. Hastadan alınan kan örneği Ankara Hıfzısıhha Merkezi'ne gönderildi.

Öğleden sonra Devlet Hastanesi'nden gelen C.G.(83) isimli hastanın Numune Hastanesi acil servisinde yapılan tahlillerinde 'Mers Korona' virüsüne yakalandığından şüphelenildi. Hacdan yeni dönen hasta, Cumhuriyet Üniversitesi'ne sevk edildi.

Numune Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Hilmi Ataseven hasta ile ilgili yüzde 100 mers virüsü tanısı koymadıklarını, sadece şüphelendiklerini söyledi. Devlet Hastanesi'nden gelen hastanın acilde doktorlar tarafından muayene edildiğini belirten Ataseven, "Mers ile ilgili ön kanaatleri oluştu ancak bununla ilgili yüzde 100 tanı koymamız mümkün değil. Onun için gerekli tahlilleri yaptılar. Kan örneklerini Hıfzıssıhha Kuruluna gönderdiler. Biz ön tedbir olsun diye Üniversite Hastanesi intaniye kliniği ile görüşerek sevk ettik. Umarım bu hastalık çıkmaz. Şu anda yüzde 100 bir tanımız yok, sadece şüphemiz var." dedi.

KAN ÖRNEKLERİ ANKARA’YA GÖNDERİLDİ

Hastayı muayene eden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Merdan Mustafa Özcan ise hastanın öğleden sonra acil servise gelmesiyle birlikte gerekli hazırlıkları yaparak, koruyucu önlemler aldıklarını ve hastayı muayene ettiklerini anlattı.
Hac dönüşü gelen hastanın 39 derece ateşle acile geldiğini aktaran Özcan, şöyle devam etti: "Hastamız karın ağrısı ve ishalden şikâyetçiydi. Bir haftadır da öksürüğü vardı. Tahlilleri yapıldıktan sonra Mers Korona virüsünden şüphelendik. Boğaz arkasından alınan örneğin Sağlık Müdürlüğü Ankara Hıfzısıhha Müdürlüğüne Mers Korona virüsünün ileri tanısıyla ilgili olarak gerekli tetkiklerin yapılması için gönderildi. Daha sonra hastanede izole odamız ve gerekli şartlar uygun olmadığından hastayı Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'ne sevk ettik."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER