ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 22:12

Mera cinayetinin davası Kütahya'da devam ediyor

Mera cinayetinin davası Kütahyada devam ediyor


Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde mera nedeniyle çıkan tartışmada 1 kişinin hayatını kaybettiği 2 kişinin de yaralandığı olayla ilgili olarak güvenlik gerekçesi başlatılan davaya Kütahya'da devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında Viranşehir'de iki aile arasında mera otlatma nedeniyle çıkan kavganın ardından 1 kişi hayatını kaybetmiş 2 kişi de yaralanmıştı. Güvenlik gerekçesi ile Siverek Cezaevi'nden Kütahya E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen olayın tek şüphelisi Sait Bayram'ın davası Kütahya Ağır Ceza Mahkemesinde devam etti.

Sait Bayram, Kütahya E Tipi Kapalı Cezaevinden geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi. Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada şüpheli Sait Bayram, olayın makdülü Lütfü Sametay'ı kendisinin değil Sametay'ın oğlu Mehmet Sametay'ın vurduğunu belirttiği ifadesine şöyle devam etti: "Daha önce verdiğim ifadelere ekleyeceğim birşey yoktur. Benim öldürmek gibi bir amacım yoktu. Bunu daha önce de defalarca ifadelerimde yer verdim. Lütfü Sametay'ı ben öldürmedim. Biz tarlada kendisi ile tartışıyorduk. Bu esnada Lütfü Sametay bana ağır şekilde sinkaflı sözler sarfetti. Bunu hazmedemediğim için ben kendisine kafa attım o da bana elindeki su borusu ile karşılık verdi. Bizim kavga ettiğimizi çocukları gördü. O esnada Lütfü Sametay çocuğuna 'Ne bekliyorsun vursana şunu' diye bağırınca ben Lütfü Sametay'ı kendime sipher ettim. Eğer öldürmek isteseydim bana ait olan ve hemen ayağımın dibindeki Kaleşlikof tüfeğimle vururdum. Zaten ölen kişinin doktor raporu da tabanca mermileri ile öldüğünü tespit etti. Lütfü Sametay'ın oğlunın elindeki çıkan kurşunlardan bir tanesi de bana isabet etti ve bende yaralandım."

Şüpheli Sait Bayram, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nuh Kalkan'ın ölen makdülün vücudunda 5 tabanca mermisi olduğunu ve buradan kendisinin nasıl kaçtığı sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Bizim oralarda adettir. Eğer çocuklarımız küçükse 'Vur nasılsa az ceza alırsın' derler. Geçmişten de bizim bahse konu aile ile mera ve otlak kavgaları nedeniyle aramızda husumet vardı. Benim o gün amacım kavga etmek değildi. Olayın olduğu yer tam bir çukurdu. Bize ateş edenler ise Lütfü Sametay'ın kardeşi ve oğludur. Onlar arazinin üstündeydi. Ateş açılmaya başlayınca ben Lütfü'yü kendime sipher ettim. Daha sonra da zikzak çizerek kaçtım. Yoksa bende ölmüştüm orada. Lütfü'yü vuran ben değilim. Oğludur."

Ağır Ceza Reisi Nuh Kalkan davanın tutukluluk durumunun 6 Kasım 2013'te incelenmesine, davanın 2 Aralık 2013 tarihine ertelenmesine karar verdi. Mahkemenin ardından Sait Bayram yine geniş güvenlik önlemleri altında Kütahya E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

OLAY

6 Haziran 2012 günü Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, iki ailenin üyeleri arasında koyunların ekili tarlaya girmesi nedeniyle çıkan tartışmanın silahlı kavgaya dönüştü. Tüfek ve tabancaların kullanıldığı kavgada, 60 yaşındaki Sait Bayram, 32 yaşındaki Mehmet Şah Bayram ile 48 yaşındaki Lütfü Sametay yaralandı. Köylülerin ihbarda bulunmasının ardından jandarmanın müdahalesi ile sonlandırılan kavgada yaralanan 3 kişi Viranşehir Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Yaralılardan Lütfü Sametay yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Sait ve Mehmet Şah Bayram ise acil serviste yapılan ilk müdahalelerinin ardından hayati tehlikeleri nedeniyle Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edimişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER