ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 11:38

Menderes’te yanan ormanlar yeniden yeşerecek

Mendereste yanan ormanlar yeniden yeşerecek


İzmir’in Menderes ilçesinde 2008 yılında çıkan orman yangınında yok olan ağaçların yerine yenileri yeşerecek. Menderes İnşaatçılar Derneği ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün ortak çalışması ile 4 yıl önce yanan 800 hektarlık orman alanının ağaçlandırılma çalışmalarına başlandı. Dernek bünyesinde faaliyet gösteren işadamları, gösterilen 8 dönümlük alana 10 bin fidan dikti.

    Menderes’te yanan orman alanlarının yeniden yeşertilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor. Çıkan yangının ardından İzmir Orman Bölge Müdürlüğü birçok yerde ilk ağaç dikme döneminde harekete geçerken birçok sivil toplum kuruluşu da destek veriyor. 2008 yılındaki aşırı sıcaklarda Menderes’in Dereköy ile Yeniköy arasında başlayıp, rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangında 200 hektarı kızılçam olmak üzere toplam 800 hektar alan kül olmuştu. Kent tarihinin en büyük orman yangınlarından biri olan bu yangının ardından başlatılan çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Menderes İnşaatçılar Derneği bölgedeki ağaçlandırma çalışmalarına destek verdi.

    İlçe Orman İşletme Müdürlüğü Gümüldür İşletme Şefliği ile ortak yapılan çalışmada 8 dönümlük alana 10 bin fidan dikildi. Derneğin yeni kurulduğunu ifade eden İnşaatçılar Derneği Başkanı Olcay Şahin, sosyal sorumluluk projelerinin sürdüğünü belirtti. Çıkan yangında yüz binlerce ağacın kül olduğunu belirten Şahin, “Biz de bölgede çalışan kişiler olarak projeye destek verelim dedik. Birçok çalışma yapmaya devam ediyoruz. Yardıma muhtaç öğrencilerimize burs verilmesinden, yoksul vatandaşlarımıza yapılan desteği kadar birçok çalışmayı hayata geçirdik. Bu proje de bizim için çok önemli.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER