ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 19:58

Memleketinde 15 çeşme yaptırdı


Yozgatın Sarıkaya ilçesinde Abdullah Karataş isimli hayırsever vatandaş ilçede 15 çeşme yaptırdı. Suyu akmayan okulların çeşmesini yapan, arazide boşa akan kaynak sularını çeşmeye dönüştüren Karataş, hayır işlerinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Sarıkaya’da 30 yıldır esnaflık yaptığını belirten Karataş, çeşme kültürünün yaşatılması gerektiğini belirtti. Karataş, "İmkanlarım ölçüsünde topluma yararlı işler yapmaya gayret ediyorum. Küçükken nohut, mercimek yolmaya babam ve kardeşlerimle tarlaya giderdik. Getirdiğimiz bidondaki su bitince ben tekrar 2 kilometre uzaklıktaki köyümüze gidip tarlada çalışan babam ve kardeşlerim için su getiriyordum. Kendi kendime çok düşündüm bu bölgede neden bir çeşme yapılmasın diye. Çok şükür geç de olsa yıllar sonra bu dileğimi yerine getirdim." dedi.

Arazide yapılan çeşmelerden en fazla bölgede otlatılan hayvanların faydalandığını ifade eden Karataş, "Bölgemizde bir araziye yaptığımız çeşmeden Karakışla, Menteşe, Doğansaray, Emirbey ve Kürkçü köylerinin hayvanları faydalanıyor. Bunların yanı sıra uçan kanartlılar yada sürüngen gibi birçok canlı yine bu sudan içiyor. En büyük sevab bu olsa gerek. İnşallah rabbim ömür verdiği sürece bu tür çeşme yaptırmaya devam edeceğim." diye konuştu.

Karakışla köyü sakinleri de Abdullah Karakaş’a teşekkür ederek bu tür hayır işlerinin herkese örnek olması gerektiğini ifade etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER