ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 02:04

Meğer nedeni varmış!

Meğer nedeni varmış!

Bilim insanları bazı yiyeceklerin sevilmemesinin nedenini araştırdı. İşte sonuç!


Bazı yiyeceklerin sevilmemesinin, bir genin "aşırı ifadesi ya da harekete geçmesinden " kaynaklanıyor olabileceği belirlendi.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nden bilim insanlarının zebra balıkları üzerinde yaptığı araştırmanın, ıspanak ya da Brüksel lahanası yemeyi reddeden çocukları bir nebze "aklayabileceği" belirtildi.

Zebra balıklarının beslenme alışkanlıklarını inceleyen bilim insanları, bu hayvanların bazı yiyecekleri sevmemesinin nedeninin bir genin aşırı harekete geçmesine bağlı olabileceğini vurguladı.

Bu balıkların larvalarına her türlü besini veren bilim insanları, larvaların acı ve asitli olanları reddettiğini gördü. Bu reddetme tepkisiyle ağız ve boğaz bölgesi, solungaç ve beynin tat alma merkezinin egr-1 adı verilen genden aşırı etkilendiği belirlendi.

Ancak bilim insanları, vücudun yiyeceğe alışmasına bağlı olarak zamanla, örneğin 2-3 gün sevilmeyen yiyeceklerin yenmesiyle, bu genin ifadesinin azaldığına ve normal seviyesine geldiğine de dikkati çekti.

Araştırmaya imza atan Frederic Rosa ve Brigitte Boyer, egr-1 geninin işleyişinin henüz bilinmediğini ancak bu genin, tatmaya ilişkin hafızayla bağlantılı olabileceğini belirtti.

Genin, vücuda "yenilebilir" mesajını ileterek, bu yiyeceğe alışılmasını sağlıyor olabileceğini ifade eden bilim insanları, sonuçların obezite ve şeker hastalığının tedavisine ışık tutabileceğini vurguladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER