ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Kasım 2014 Pazar 14:06

Mavi Balina-2014 tatbikatı başladı

Mavi Balina-2014 tatbikatı başladı

Doğu Akdeniz’de Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Mavi Balina-2014 Fiili Deniz Davet Tatbikatı başladı.


Doğu Akdeniz’de Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Mavi Balina-2014 Fiili Deniz Davet Tatbikatı başladı. Tatbikata, 12 ülkeden kruvazör, fırkateyn, muhrip ve denizaltılardan oluşan 18 adet gemi, uçak ve helikopterlerden oluşan 19 hava vasıtası olmak üzere toplam 37 adet platform ve yaklaşık 3 bin personel iştirak etti. Ayrıca, tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılan milli gemi TCG Büyükada korveti ve Yakamos Sonar Sistemi görücüye çıktı.

Bu yıl 4. kez düzenlenen tatbikatın 3 safhası kapsamında, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte savaş gemileri, demirli bulundukları Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’ndan ayrıldı. Türkiye'nin ilk milli gemilerinden TCG Büyükada da körfezden çıkış yaptıktan sonra tatbikat senaryosu gereği savaş durumuna geçildi. Gemi personeli ısıya dayanıklı "antiflaş" kıyafetlerini giyerek görev yerlerini aldı. Daha sonra Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele ve Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cihat Yaycı'nın da bulunduğu 'Savaş Harekât Merkezi'nde TCG Büyükada ve yine Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş olan 'Yakamoz Sonar Sistemi' hakkında bilgi verildi.
Binbaşı Ali Tuna Baysal, burada yaptığı açıklamada, komutanlığını yaptığı TCG Büyükada korvetinin Türkiye'nin teknoloji yolculuğunda yepyeni bir dönemin kapılarını açtığını ve taşıdığı nitelikler itibarı ile şanlı bahriye tarihinin en önemli dönüm noktalarından birini teşkil ettiğini söyledi. Geminin dizaynı, inşası, cihaz ve sistemlerin entegrasyonunun tamamıyla Türk mühendisinin ve işçisinin eseri olduğuna anlatan Baysal, bu teknolojiye sayılı ülkelerin muktedir olduğunu kaydetti.

Baysal, Milli Gemi Projesi'nin savaş gemisi dizayn ve entegrasyonunun ötesinde ulusal savunma sanayiini oluşturan unsurların koordinasyonu, kritik sistemlerde milliliğin sağlanarak dışa bağımlılığın azaltılması ve milli mühendislik gücünün tüm dünyaya ispat edilmesi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Ada sınıfı korvetlerin radar kesit alanı, kızıl ötesi izi, manyetik izi ve sualtı gürültü seviyesi azaltılacak şekilde üst düzey tedbirler alınarak gizlilik teknolojisiyle dizayn edildiğine dikkati çeken Baysal, "Bu tedbirler sayesinde, dünya üzerindeki benzer örnekleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük izlere, halk arasındaki kullanımı ile 'hayalet gemi' özelliğine sahip." dedi. Geminin, komuta kontrol sistemi olarak da tamamı Türk mühendislerinin zekasının ve alın terinin ürünü olan ve milli imkanlarla geliştirilen Genesis-Milgem Savaş Yönetim Sistemi kullanıldığını vurgulayan Baysal, bu sistemle tüm silah ve sensörlerin birbirlerine entegre edildiğini bildirdi.

TCG Büyükada'nın harekat subayı Yüzbaşı Mükerrem Demirci ise Yakamos ismi verilen milli sonar hakkında bilgi verdi. Sonarın, deniz sualtı birimlerinin TÜBİTAK, gemi birimlerinin ise Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından üretildiğine değinen Demirci, "Yakamos milli sonarı ile denizaltıları arama, bulma, değerlendirme, sınıflandırma ve takip-izleme işlevlerinde çok önemli kabiliyet kazanılmış, muadili olan diğer ülke sonarları ile yapılan karşılaştırmalı testlerde daha başarılı sonuçlar elde etmiştir. Milli sonar sistemi ile 40 kilometre menzilde denizaltıların tespiti ve yakın mesafedeki mayınların tespiti kabiliyeti kazanılmıştır. Ayrıca sonarımız ile torpidoların tespit edilmesi de mümkündür." şeklinde konuştu.

TATBİKAT 4 SAFHADAN OLUŞUYOR

Mavi Balina-2014 Tatbikatı 4 safhada gerçekleştirilecek. Tatbikatın ilk safhası limanda icra edilecek eğitim öncesi toplantıları ve sosyal etkinlikleri kapsıyor. Entegrasyon eğitimlerinden oluşan tatbikatın ikinci safhasında unsurların koordineli denizaltı savunma harbi, denizaltı ve deniz hava harekatı icra edilecek. Tatbikatın bu safhasında katılımcılara gerçekçi koşullarda eğitim imkanı sağlanacak. Tatbikatın üçüncü safhasında jenerik senaryoya dayalı serbest oyun, son safhada ise Antalya'da liman ziyareti yapılacak.

TATBİKATA KATILAN UNSURLAR

Tatbikatta, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının yanı sıra NATO kuvveti olarak NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2), ABD ve Pakistan deniz kuvvetleri unsurları iştirak ediyor. NATO Deniz Komutanlığı'ndan TCG Kemalreis, USS Leyte Gulf, FGS Neidersachsen, ESPS Juan De Borbon, ESPS Reina Sofia ve HMCS Toronto kruvazörleri ve fırkateynleri, ABD Deniz Kuvvetleri'nden USS Cole muhribi ve bir deniz karakol uçağı, Pakistan Deniz Kuvvetleri'nden PNS Alamgir fırkateyni ve bir deniz karakol uçağı, NATO Deniz Komutanlığı'ndan süratli analiz timi tatbikatta yer alıyor. Ayrıca Pakistan, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Gürcistan, Kuveyt ve Lübnan'dan 10 gözlemci tatbikatta bulunuyor.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER