SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 11:29

İşte Maven'den gelen ilk Mars görüntüleri

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/4-milyar-yil-onceki-mars-1456880-465x309.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/4-milyar-yil-onceki-mars-1456880-622x360.jpg
Marsı ilk kez böyle gördük!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait Maven uzay aracı, Mars'tan ilk görüntülerini geçti.


NASA tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık on ay süren 711 milyon kilometrelik yolculuğun ardından 21 Eylül 'de Kızıl Gezegen'in yörüngesine giren Mars Atmosfer ve Değişken Oluşum (Mars Atmosphere and Volatile Evolution -Maven) robotik uzay aracının, Güneş'ten kopan ve uzayda dolaşan parçacıkların Mars'ta neden olduğu fırtınaya ilişkin görüntü gönderdiği belirtildi.

Açıklamada, uzay aracının Ultraviyole Spektrograf aracılığıyla Kızıl Gezegen'i çevreleyen atmosferde seyrek olarak bulunan oksijen, hidrojen ve karbon koronanın kızılötesi görüntüleri ile koronaların altındaki atmosferde son derece değişken ozon tabakasının ayrıntılı bir haritasını gönderdiği kaydedildi.

Maven Projesi'nden Bruce Jakosky, uzay aracının yörüngesini alçaltarak üzerindeki cihazları denemeye başladığını söyledi. Radikal'de yer alan habere göre, NASA'nın Mars'a gönderdiği 10. uzay aracı olan Mavel, hala irtifasını ayarlamaya çalışıyor. Mavel, daha sonra Mars'ın üst atmosferini araştırmaya başlayacak. 671 milyon dolarlık uzay aracı, araştırmalarını Kızıl Gezegen'e inmeden yörüngeden yapacak ve bir yıl boyunca veri toplayacak.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

Katile gıyabında ağırlaştırılmış hapis cezası

SONRAKİ HABER

Türkçe çıkma teklifi nasıl yapılır?

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.