ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 14:43

Manisa'nın kurtuluş kahramanlarına vefa


Manisa’da, Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu'nun yan tarafına 40 metre yüksekliğinde bir Türk bayrağı ile şehrin kurtuluşunda önemli rol oynamış isimlerinin bulunacağı anıt şeklinde taş yapılacağı bildirildi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre meclis toplantısında CHP grubunun teklifi üzerine belediyenin şehre kazandırdığı hizmetlere isim verilmesi konusu görüşüldü.

Bir açıklama yapan Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, "Yanına da yıllardan beri Saruhan Oteli'nin duvarına yapışık Atatürk heykelini taşıyacağız. Onun yeri tescilli olduğu için Anıtlar Kurulu'na proje göndererek izin almamız gerekiyordu. Proje şu anda kurulda ve tasdik bekliyor. Şehitlik olarak değerlendirirsek o alanı, Kurtuluş Savaşımız'da kahramanlıklar göstermiş Alim Efendi, Çalbatur Paşa gibi kişilerin isimlerini ve kısa özgeçmişlerini, anıt gibi bir beton üzerine yazacağız." dedi.

Öte yandan yine Manisa Belediyesi tarafından, Şeyh Fenari Camisi yanında yapılan parka, yine Kurtuluş Savaşı'nda önemli kahramanlıklara imza atan Gördesli Şehit Makbule'nin adının verilmesi de gündeme geldi. Oybirliğiyle kabul edilen maddenin ardından söz alan MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Celal Bayar Üniversitesi'nin Kurtuluş Savaşı döneminde Manisa ile ilgili şu ana kadar herhangi bir çalışma yürütmediğini, birçok isimsiz kahramanın destansı mücadeleler verdiğini söyledi. Güzgülü, hükümet konağından Yunan bayrağını indiren Seyfettin Bey'in isminin verildiği caddeyi hatırlatarak, birçok kişinin onun kim olduğunu bilmediğini düşündüğünü dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER