ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 12:49

Manisa Bezi Dokuma Kursu açıldı

Manisa Bezi Dokuma Kursu açıldı


Manisa’da kadınları istihdama kazandırmak amacıyla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Türk Kadınlar Konseyi Şubesi işbirliğinde Yöresel Manisa Bezi Dokuma Kursu açıldı. Halk Eğitim Merkezi’nin Dilşeker Mahallesi’ndeki atölyesinde açılan kursta, iki grup halinde 50 kişiye ders verilecek. Toplam 736 saat sürecek kurs, 1 Kasım 2013 tarihinde sona erecek.

Türk Kadınlar Konseyi Şube Başkanı Mücebbel Kafkaslı, 600 yıllık tarihe sahip Manisa bezinin Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmesinin ardından, kadınların istihdam edilmesi kapsamında birlik ve beraberlik içinde çalıştıklarını söyledi. Kafkaslı, 250 kadına kurs verdiklerini, yeni kurslar açmaya devam ettiklerini bildirdi. Hedeflerinin bin kadına kurs vererek istihdam sağlamak olduğunu kaydetti.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ayla Bozkurt da iki grup halinde 50 kadına kurs vereceklerini söyledi. Bunun için 164 bin 140 TL bütçe ayrıldığını aktaran Bozkurt, katıldıkları her gün kursiyerlere 20 TL cep harçlığı ödeneceğini ifade etti. Bozkurt, kurs süresince katılanların iş kazası meslek hastalığı sigorta primleriyle genel sağlık sigortalarının da karşılanacağını söyledi.

Birçok kurumla ortak kurslar açtıklarını belirten Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Nihat Kaya ise kişileri yetiştirerek, topluma ve sanayi kesimine üretken ve nitelikli elemanlar kazandırmayı amaç edindiklerini söyledi. Manisa’nın tanıtımına katkı sağlamak ve tarihi misyonuna uygun kurslar açmak adına Manisa bezi dokuma kurslarına sürekli destek verdiklerini dile getiren Kaya, “Kurslara gelen kadınlar, bir geleneğinin yaşatılmasına katkıda bulunurken aynı zamanda meslek edinmekte ve bu sayede ev ekonomisine katkıda bulunmaktadır.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER