ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 14:53

'Lagos ve Orfoz'ları yaşatalım'


Fethiye Körfezi'nde nesli tükenmekte olan Orfoz ve Lagos balıklarının korunması için üreme alanları oluşturulacak. Bu bağlamda belirlenecek koylar, koruma altına alınarak buralarda avlanma yapılması önlenecek. Fethiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile işbirliği yapmaya hazırlanan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nden de konuyla ilgili destek istedi.

        Dalış turizmini geliştirmek ve Fethiye Körfezi'ndeki balık çeşitliliğini artırmak için Orfoz ve Lagos balıkları yakın takibe alındı. Bu bağlamda çalışma yapan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) hem lezzet farklılığı hem de dalış turizminin geliştirilmesi için bu balıklara özel koy oluşturulmasını talep etti. Fethiye Körfezi'nde dalış yapanların illaki Orfoz ve Lagos görmek istediği hatırlatılarak ilçedeki birkaç koyun Orfoz ve Lagos balıklarına tahsis edilmesinin gerekliliğine dikkat çekildi. Yanlış avlanma ve körfezdeki kirlenmenin bu balıkların neslini tehlikeye soktuğu açıklanırken, konunun çözümü konusunda ilgili kuruluşlardan destek istendi.

        FTSO Başkanı Akif Arıcan imzasıyla hazırlanan rapor, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne gönderildi. Çözüm olarak ise şu konulara dikkat çekildi: "Fethiye Körfezi'ni ve dolayısıyla Orfoz ve Lagos balıklarını tehdit eden kirlilik kaynakları ve bu kaynakların kirlilik yükleri acilen belirlenmelidir. Bu balıkların üreme biyolojileri ve popülasyon dinamiklerini ortaya çıkartacak projelerin hayata geçirilmesi gerekir. Fethiye'deki koylardan bir kaç tanesi Orfoz ve Lagos balıklarının üreme alanı olarak tahsis edilmeli ve koruma altına alınmalıdır. Bu koylarda avcılık tamamen yasaklanmalı ve gerekirse yapay resif projeleri gerçekleştirilmelidir. Yapılacak denetimlerle halkın ve avcıların bilinçlenmesi sağlanabilir."

        "40 SANTİMETRENİN ALTINDAKİ LAGOS VE ORFOZ'LAR HENÜZ BEBEKTİR"

        Balıkçılık açısından Fethiye Körfezi'nin en önemli balıklarının Orfoz ve Lagos olduğunu kaydeden FTSO Başkanı Akif Arıcan, üstün ve farklı lezzet özellikleri ile bu balıkların Fethiye’deki restoranların önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi.

        Arıcan, "Maalesef balık satış noktalarında ve lokantalarda 40 santimetrenin altında Orfoz ve Lagos balıklarının satıldığı ve müşterilere sunulduğu gözlemlenmektedir. 40 santimetrenin altındaki Lagos ve Orfoz’lar henüz bebeklik çağındadır. Bu balıklara bir kez üreme şansı vermez ve bu şekilde bilinçsizce avlanmaya devam edersek bir daha bu balıkları göremeyebiliriz.”
Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fırat Erkal da kendilerinin Lagos ve Orfoz’ların korunmasına yönelik üzerlerine düşen görevi yaptıklarını anlattı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER