ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2014 Perşembe 09:15

Kuş cenneti taşıma su ile kurtarılacak

Kuş cenneti taşıma su ile kurtarılacak

Kars’ın Arpaçay İlçesi'nde bulunan, gerekli önlemlerin alınmaması, gölü besleyen suların bilinçsiz kullanılması ve kuraklığın etkisiyle tamamen kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti'nin kurtarılması için harekete geçildi.


Kars’ın Arpaçay İlçesi'nde bulunan, gerekli önlemlerin alınmaması, gölü besleyen suların bilinçsiz kullanılması ve kuraklığın etkisiyle tamamen kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti'nin kurtarılması için harekete geçildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Kuyucuk Gölü'ne yakmaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kars Çayı'ndan kanal kazarak borular yardımı ile yılda 1 milyon metreküp su aktaracak.

Doğan Haber Ajansı'nın 'Kuyucuk Kuş Cenneti bataklığa döndü' haberi ardından gölün kurtarılması için harekete geçildi. Arpaçay İlçesi sınırları içinde bulunan 232 kuş türünün bulunduğu ancak, gerekli önlemlerin alınmaması, ilgisiz kalınması, gölü besleyen suların farklı yollarla kullanılması ve küresel ısınmanın da etkisiyle tamamen kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti’nin kurtarılması için çalışma başlatıldı. Vali Yardımcısı Musa Evin başkanlığında bir araya gelen Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem ile komisyon üyeleri, Kuyucuk Kuş Cenneti için neler yapılabileceğini görüştü.

Orman ve Su İşleri Kars Şube Müdürü Murat Doğanay, komisyonda bulunan Arpaçay Kaymakamlığı, Kuzey Doğa Derneği, Kafkas Üniversitesi, Çevre ve Orman İ Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri 13. Şube Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ 24'ncü Bölge Müdürlüğü, Avcılık ve Atıcılık İhtisas Derneği, Ziraat Odası ve Kuyucuk Muhtarlığının, Kuyucuk Kuş Gölü'nün kuruması ile ilgili olarak gölün kuruma nedenleri ve çözüm önerileri üzerine hazırladıkları raporları slayt eşliğinde sundu.Vali Yardımcısı Musa Evin, toplantı sonunda bir ay önceki toplantıda müdürlüklerden Kuyucuk Gölü Sulak Alanında meydana gelen kurumanın sebepleri ve çözüm önerileri üzerine rapor hazırlamalarını istediklerini söyledi. Kurumların sorun ile ilgili çok önemli raporlar hazırladıklarına belirten Evin, DSİ'nin, Kuyucuk'u kurtarmak için 2017 yılında uygulamaya koyacağı proje ile yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kars Çayı'nın en yakın noktasından Kuyucuk Gölü'ne buharlaşma ve yağış miktarını göz ününde bulundurarak yılda 1 milyon metreküp su verileceği kararını aldıklarını belirtti.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER