ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 11:09

Kursiyerlerden kan bağışı

Kursiyerlerden kan bağışı


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GAMEK)’de eğitim gören kursiyerler, Kızılay Kan Merkezi’ne kan bağışında bulundu.

Kızılay Gaziantep Kan Bağışı Merkezi ile GAMEK işbirliğinde düzenlenen kan bağışı etkinliğine kursiyerler büyük ilgi gösterdi. Cumhuriyet ve Şehit Üsteğmen Hakan Özcan gençlik ve kültür merkezlerinde eğitim gören kursiyerler ile GAMEK kurslarında görev yapan öğretmenler ve personellerin de bağışta bulunduğu etkinlikte, Genel Koordinatör Ramazan Dündar, kan vermeye ilk önce öğrencileri teşvik etti.

Yapılan bağış etkinliği hakkında bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Muhtar Akyol, "Kursiyerlerimiz diğer insanların yararı için kan bağışlayarak ulusal sağlığa önemli bir katkıda bulundu. Kayıt, doktor muayenesi, kan bağışı işlemi ve ikram olmak üzere 4 aşamada gerçekleştirilen kan bağışında görevli doktor ve sağlık ekipleri bağış yapanlara ve yapmayı düşünenlere özenle yardımcı oldular." dedi.

Her yıl binlerce insanın, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybettiğine dikkat çeken Akyol, "Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun yüzde 1′i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Özellikle gençlerimizin verdiği kanlar çok sağlıklı. Bu açıdan genç nesillerimizin hem kendi sağlıkları için hem de toplumun yararı için kan vermelerini öneriyorum." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER