ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 16:04

Küresel ısınma en çok onları etkileyecek

Küresel ısınma en çok onları etkileyecek

Bu bölgelerde yaşayan insanların ortadan kalkmasına bile sebep olabilir.


Küresel ısınmanın kızıl saçlıların azalmasına ve hatta "ortadan kalkmasına" yol açabileceği öne sürüldü.
DNA analizleri yapan ScotlandDNA kliniğinin yöneticisi Dr. Alistair Moffat, insanların açık tenli ve kızıl saçlı olmasının nedeninin, güneş ışınlarının az olduğu bölgelerde D vitamini ihtiyacını karşılamak olduğunu hatırlattı. Moffat, açık tenli ve kızıl saçlıların bu yüzden daha çok İskoçya, İrlanda ve İngiltere'nin kuzeyinde görüldüğünü söyledi.
Independent gazetesine açıklama yapan Moffat, kızılların taşıdığı genin küresel ısınmadan etkilenebileceğini belirterek günlerin daha güneşli ve daha az bulutlu geçmesiyle bu çekinik geni taşıyanların sayısının da giderek azalabileceğini savundu.
Adının açıklanmasını istemeyen başka bir uzman da aynı görüşü savunduğunu, sıcak havaya "uyumlu" olmamaları nedeniyle kızılların ve mavi gözlülerin sayısının yüzyıllar içinde tükeneceğini ifade etti.
Ancak Moffat ve kimliği gizli tutulan uzmanın iddiaları bilimsel bir araştırmaya dayanmıyor.
Dünya nüfusunun sadece yüzde 1-2'sini kızıl saçlılar oluşturuyor. İskoçya yüzde 13 ile en fazla kızıl saçlının yaşadığı ülke.
Hükümetler Arası İklim Değişikliği Uzmanlar Grubu'nun nisan ortasında yayımladığı raporda, sera etkisi yapan gazların kontrol altına alınmaması durumunda 2100'de hava sıcaklığının 4,8 derece artması öngörülüyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER