ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 20:13

Kur’an’ı makamlı okumanın hükmü nedir?

Kuranı makamlı okumanın hükmü nedir?

Kur'an-ı Kerim'i okumayı biliriz ama makamı ile okuma noktasında bir çoğumuzun sorunu vardır.


Rabbimiz bize dünya ve ahiretimizin mutlu olması için bir kitap göndermiştir. Dünya hayatını nasıl yaşamamız gerektiği, iyi ve kötünün neler olduğunu, yasakları ve serbest olanları kısacası hayata dair her şeyi içinde barındıran bu kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'dir. Kur'anı okumak, üzerinde düşünmek yüce Rabbimizin emridir. Makbul olan ayetlerin "tertil" üzere okunmasıdır. Tertil üzere okumak, Kur'an-ı Kerimin tecvid kurallarına uymak anlamına gelmektedir. Alimler Kur'an-ı Kerimin tecvid kurallarına uygun tane tane okunmasının sünnet olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca Kur'an-ı Kerimi güzel sesle makamlı bir şekilde okunması tavsiye edilmiştir.

"Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O’nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kimse yoktur. O’ndan başka asla bir sığınak da bulamazsın."(Kehf Suresi 27)

"Bu Kur’an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır".(Sad 29)

"Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz".(Ali İmran 103)

 "Kur’an’ı ağır ağır, tane tane oku" (Müzemmil Suresi 4)

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER