ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ağustos 2014 Salı 10:57

Kulaklarınızı nemli bırakmayın

Kulaklarınızı nemli bırakmayın

Yaz aylarına girilmesiyle soluğu deniz kıtyısında ve havuzlarda alan bir çok tatilcinin dış kulak iltihabına karşı dikkatli olması gerektiği belirtildi.


Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümünde görevli Op.Dr. Hasan Yılmaz, yaz aylarına girilmesiyle dış kulak iltihabı sıklığının belirgin bir şekilde arttığını ifade etti ve kulakların ıslak bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Dış kulak yolunun rahat havalanamayan dar yapısı ıslanınca tam kurumayıp kulağın nemli kalmasına yol açtığını belirten Op. Dr. Hasan Yılmaz, “Eğer kişi sürekli neme maruz kalırsa, kolaylıkla enfeksiyonlara yakanabilir. Özellikle yüzücülerde ve doğuştan dış kulak yolu dar olanlarda bu duruma daha sık rastlanır. Kulak kanalında kalan su nedeniyle bakteriler kanalda hızla üremeye başlar ve enfeksiyona neden olur” dedi.

Belirtilerine dikkat edin 

Erken belirti olarak kulakta hafif bir kaşıntı olduğunu ancak saatler içinde dış kulak yolunda şişme, akıntı, tıkanma, duymada azalma ve çok şiddetli ağrı başladığını vurgulayan Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

”Bazen hasta, bu belirtiler ve ağrıda şiddetlenme nedeniyle çene hareketlerinde ve çiğnemede zorluk çekebilir. Yaşlı, şeker hastası ve direnci düşük hastalarda enfeksiyon ilerleyerek malign otitis eksterna adı verilen ve kemik iltihabı ile seyreden daha şiddetli bir tabloya yol açabilir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit geçirmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.”

Kulaklarımız için alacağınız basit önlemler 

”Havuz veya deniz sonrası kulak, temiz bir peçete veya kağıt mendille kurulanmalı ve kesinlikle nemli bırakılmamalıdır. Temizliğinden emin olunan havuz veya deniz tercih edilmelidir. Havuz suyundaki klor miktarı da bu hastalığa yakalanmada önemli bir etkendir.

Dr. Yılmaz, hastalığın tedavisi için sık muayene; aspiratörle temizlik, uygun ilaç tedavisi, dış kulak yolundaki asit baz dengesinin sağlanması, ağrı kontrolü, şeker hastalığı gibi faktörlerin kontrolü, su ile temasın ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu da belirtti.

 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER