ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 15:07

Kudüs'te esir düşen Türk askerleri

Kudüste esir düşen Türk askerleri

Kanada’dan Hindistan’a, Fransa’dan Sibirya’ya uzanan esaretin hikayeleri...


NTV müthiş bir belgesele ev sahipliği yapacak.

Çekimlerine 2001 yılı şubat ayında başlanan “Esaret Günlüğü/ 1. Dünya Savaşında Türk Esirler” belgesel dizisinin ilk iki bölümü 24 Kasım Cumartesi günü saat 18:15’te; tekrarı 25 Kasım Pazar günü saat 14:15’te NTV’de yayınlanacak.

13 Bölüm olarak hazırlanan belgesel dizinin yapımı TMC, YAPIMCILIĞI Mustafa Karahan, yönetmenliği Cem Fakir, danışmanlığı Prof. Dr. Azmi Özcan tarafından gerçekleştirildi. Petline Petrol Dağıtım’ın katkılarıya hazırlanan dizinin jenerik müziği Kıraç, bölüm müzikleri Ediz Hafızoğlu tarafından yapıldı.

Belgesel dizide, esaret hayatındaki Osmanlı esirlerinin esaret kamplarında çıkardığı gazeteler, bayram günlerini nasıl geçirdiği, esaret günlerinde ki kültürel, sportif, eğitim v.b. çalışmaları Imperial War, Gaumont Pathe ve British Pathe isimli arşiv müzelerinden alınan gerçek görüntüler yer aldı.

Sarıkamış’ta, Allahüekber Dağları’nda donarak ölen, Sibirya yollarında yaya olarak, at arabalarıyla, trenlerle binlerce kilometrelik yolculuklarda çekilen çileler, Mısır, İsrail, Filistin ve Irak’tan Hindistan ve Burma’ya uzanan yol hikayelerinin yer aldığı belgesel dizide, kanalizasyon ve yol işlerinde çalışma hayatının zorlukları, yiyecek, içecek ve giyim konusundaki kıtlıklar, salgın hastalıklar, yanlış tedaviler sonucu sakat kalmalar v.b. birçok hikaye gerçek arşiv görüntüleri ile anlatılıyor.

ESİR DÜŞEN TÜRK ASKERLERİNİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN...

Belgesel dizide ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin iki Cumhurbaşkanı’nın 1. Dünya Savaşı’nda Mısır’da esir düştükleri dile getiriliyor.

“Esaret” yokluk demekti. Artık özgürlükleri yoktu. Anası, babası, karısı, çocukları yoktu. Üstelik vatandan da bir haber gelmiyordu…

1. Dünya Savaşı’nda cepheye gönderilen Türk askerlerinin 200 binden fazlası aynı kaderi paylaştı..

Onlardan geriye, dinmeyen bir vatan hasreti ile unutulmuşluk kaldı. Onlar bu toprakların kayıp çocuklarıydı.

“Esaret Günlüğü” belgeseli, kaderine terk edilmiş insanlarımızın öyküsüdür. Savaşın üzerinden geçen yaklaşık bir asrın ardından hayat bulan belgesel; bir ulusun varoluş sebebi olan, ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan insanların dramlarını dile getiriyor.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER