ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 11:56

Küçük işletmeler dikkat!

Küçük işletmeler dikkat!


Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği (OGİAD) Başkanı Mahmut Keten, önümüzdeki yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek ‘zorunlu istihdam uygulamaları’nın küçük işletmeleri sıkıntıya sokacağını söyledi.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununun 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe gireceğini hatırlatan OGİAD Başkanı Keten, “Bu kanun ile birlikte, 1 ve 2 yıllık kademeli uygulamanın ardından, tek çalışanlı işletmelerde bile iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunlulukları ciddi sıkıntıları da beraberinde getirecektir.” dedi.

Ayrıca işletmelerde çalışan sayısının 50 kişiyi geçmesi durumunda engelli, avukat, çevre görevlisi, enerji yöneticisi gibi istihdam zorunluluğu getirilmesinin maliyetleri önemli oranda arttıracağını vurgulayan Keten, bu durumun işletmelerin rekabet edilebilirliğinin önündeki en büyük sorunlardan olacağını ifade etti. Mahmut Keten, “Teknolojik olarak üretmenin kolaylaştığı, nitelikli eleman istihdamının zorlaştığı, rekabet ve pazarlamanın çok daha önemli hale geldiği günümüzde, işletmelerin genel maliyetlerini artırmak yerine düşürme noktasında çözümler üretilmesi gerekiyor. Elbette insanlar istihdam edilmeli, gelir kaynakları oluşturulmalı ve refah düzeyi artırılmalıdır. Mevcut işletmelerde zorunlu çalışma konumlarını oluşturmak yerine, istihdamı artırmaya yönelik yatırımların teşvik edilerek işsizlik azaltılabilir. ” diye konuştu.

“Rekabet edemediğiniz takdirde, üretmek, üretemediğiniz takdirde istihdam oluşturmak ve kazanmak mümkün değil.” diyen başkan Keten, zorunlu istihdam zorlaması ile bir yere varılamayacağını, hatta KOBİLER’in ortadan kalkacağını vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER