ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 11:58

Köylü pazarına kadın eli değdi

Köylü pazarına kadın eli değdi


Mersin’in Tarsus ilçesinde hizmete giren ‘Milletin Efendisi Köylü Pazarı’nda 'kadın' egemenliği hakim.

Köylü Pazarı'nda, erkeklerden çok kadınların varlığı olanca ağırlığı ile kendini hissettiriyor. Köylerde kendi bahçe ve tarlalarında ürettikleri, mandalina, patlıcan, nar, portakal, lahana, ıspanak, maydanoz, biber, zeytin gibi çok çeşitli organik ürünleri, köyden kentteki pazara getirip, üreticiden, tüketiciye direk olarak satan köylü kadınlar, kendi işyeri olarak gördükleri köylü pazarında, aile ekonomilerine katkı sağlamanın mutluluğunu da yaşıyorlar.
Arzu Güçlü, Nükhet Poyraz ve Nurcan Bal, Köylü Pazarı'nda, üreticiden, tüketiciye aracısız sebze ve meyve satan kadınlardan. Bahçesinden getirdiği ürünleri satan Arzu Güçlü, ev ekonominse katkı sağladıklarını belirterek, pazarı kuranlara teşekkür etti.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, yıllardır özlemini çektikleri köylü pazarına kavuştuklarını söyledi. Ergezer, ‘Köylü kadınlarımızın ürettikleri ürünleri satarak ekonomilerine katkıda bulunmaları bizleri çok mutlu ediyor. Pazarımız kadınlarımızın ilgisiyle daha büyük önem ve anlam kazanıyor. Bu pazarla köylerde üretilen organik ürünler hayat buluyor.’ dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER