ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2014 Pazar 07:50

Köyde vatandaşlar nöbet tutuyor

Köyde vatandaşlar nöbet tutuyor

Zonguldak'ta sel uyarısı yapılan köyde vatandaşlar nöbet tutuyor..


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sel uyarısı yapılan Yaraşlıyörük köyünde vatandaşlar nöbet tutuyor.

Zonguldak Valiliğinin bölgede aşırı yağış beklendiği ve sel oluşabileceği uyarısı üzerine köylüler asma köprüde nöbet tutarak, suların yükselişini takip etmeye başladı.

Yapılan uyarı üzerine nöbet tutmaya başladıklarını dile getiren Yaraşlıyörük Köyü Muhtarı İbrahim Çalık, sabaha kadar bekleyeceklerini söyledi. Her yağmur yağdığında aynı korkuyu yaşadıklarını ve bu durumdan kurtulmak istediklerini belirten Çalık, yetkililerden yardım istedi. Çalık, "Yaklaşık 1 saat önce bir anons yapıldı. Zonguldak Valiliği, kaymakamlık, AFAD ve jandarma bize bilgi verdi. İki hafta önceki sel felaketini tekrar yaşamamak için vatandaş ve ihtiyar heyeti olarak vatandaşı uyardık. Alt kattaki evleri boşaltmaya çalışacağız. Sabaha kadar böyle nöbet tutmaya mecburuz. Niye? Şu anda Erdemir barajının orada bekçimiz yok. İkinci sorun da baraj yatağına yapılan fabrikanın dolgusundan dolayı şu anda Erdemir’e giden su yatağının daralmasından dolayı su geri geliyor. Ve her su da her selde biz sabaha kadar nöbet tutuyoruz. Ne zamana kadar tutacağız? Başka ne yapmamız lazım? 7-8 tane ev ölümle burun buruna. Ve yapacak bir şey yok.1998 yılındaki ilk selde de bizim şu 6 tane evimize biz imza verdik. AFAD’tan geldiler evlere oturamaz raporu verdiler. Oturursanız devlet olarak biz sorumlu değiliz dediler. Size afet konutu yapacağız dediler. Şu ana kadar bu dairelerden bir ses seda yok. Bizim şu anda terk etmemiz lazım Yaraşlı’yı. Veya taşınmamız lazım. Ne yapmamız lazım? Yetkililerden bir cevap bekliyorum” dedi.

Her sağanak yağışta tedirgin olduklarını ifade eden Yaraşlıyörük köyü sakinlerinden Turgay Latif camiden anons yapılması üzerine suların yükselişini izlediklerini anlattı. Latif, “Köyümüzde bazı arkadaşlarla birlikte suyun yükselmesiyle ilgili tedirgin bir şekilde bekleyiş içerisindeyiz. Camide anonslar geçildi. Yoğun bir sağanak yağış beklentisinden dolayı tekrar aynı afet yaşanmasın diye tedbirli bir şekilde bekliyoruz. Önümüzdeki saatler ilerledikçe köylü de tedirgin bir şekilde evlerinde bekliyorlar. Eski kötü durumlar oluşmasın diye gönüllü arkadaşlarla bekliyoruz. Bundan iki hafta önce de zaten yüksek bir su yükseltisinden dolayı çoğu evlere su baskını olmuştu. Bunla ilgili bir kaç tane araç da selde gitmişti. Aynı tedirginlikle çoğu kişi evlerinden araçlarını yüksek yerlere çıkardılar. Yakın mevkilerdeki hayvanlarını yine yüksek yerlere çıkardılar. Bundan sonra ki süreçte artık dua ile bekliyoruz. Ne olacağını da bilmiyoruz. Burada ortalama 15-20 tane hane sel seviyesinin içinde yer alıyor. Onun dışındakiler yol seviyesinin üzerinde olduğu için tehlike arz etmiyorlar” dedi. Köylüler sabaha kadar dere kenarında bekleyişlerini sürdüreceklerini ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER