ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 17:46

Köy tavukçuluğu kayıt altına alınıyor

Köy tavukçuluğu kayıt altına alınıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında pilot bölge seçilen Dörtdivan ilçesinde aşılama çalışması başlatıldı.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Nahit Yazıcıoğlu, "Köy Tavukçuluğunda Yalancı Tavuk Vebası Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu" Projesi kapsamında köylerdeki kanatlıların kayıt altına alınacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında pilot bölge seçilen Dörtdivan ilçesinde aşılama çalışması başlatıldı.

Çalışmaları inceleyen Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Newcastle hastalığının Türkiye'de yaygın olarak görülen ve kanatlılarda önemli ekonomik zararlara neden bir hastalık olduğunu belirtti.
Bu hastalık nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve AB kriterlerini esas alan bir çok ülkeye, kanatlı eti ihracatının yapılamadığını vurgulayan Yazıcıoğlu, "Bakanlığımızca söz konusu hastalığın ve eradikasyonunun sağlanması amacıyla öncelikle kanatlı sektörünün yoğun olduğu bölgelerden başlayarak, ari bölgeler oluşturulması, sonrasında ise bu ari bölgelerin birleşerek tüm ülkeyi kapsaması hedeflenmektedir" diye konşutu.

Yazıcıoğlu, bu amaçla bakanlıkça belirlenen yerlerde pilot uygulama yapmak üzere "Köy Tavukçuluğunda Yalancı Tavuk Vebası Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu" Projesinin başlatıldığını söyledi.
Afyon'un Başmakcı, Ankara'nın Kazan, Balıkesir'in Bandırma, Bolu'nun Dörtdivan, İzmir'in Kemalpaşa ve Sakarya'nın Kaynarca ilçelerinin bu projede pilot bölge olarak seçildiğini dile getiren Yazıcıoğlu, bu bölgelerde yapılacak aşı sonuçlarına göre uygulama alanının genişletileceğini kaydetti.

Yazıcıoğlu, projenin, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği ile Yumurta Üreticileri Merkez Birliği tarafından desteklendiğini anlatarak, "Proje kapsamında, köy kanatlıları kayıt altına alınacak, yetiştirme ve beslenme şekilleri belirlenecek, hastalık hakkında eğitim faaliyetleri yürütülecek ve köylerde yaşayan kanatlılar, hastalığa karşı yılda 3 kez aşılanacak" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER