ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:17

Kocaeli'de deprem ve yangın tatbikatı

Kocaelide deprem ve yangın tatbikatı


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında yangın ve deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikat senaryosuna göre, Kocaeli’nin Derbent üssünde 6,5 şiddetinde 30 saniye süren deprem meydana geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında çalışan personel, deprem alarmıyla birlikte ‘çök, kapan, tutun’ pozisyonunu uyguladı. Depremin sona ermesinin ardından personel çalıştıkları katlardan tahliye edildi. Asansörlerde kalan ve diğer katlarda yaralananlara, görevlilerce müdahale edildi. Yaralılar, sedyelerle ambulansa taşınarak tedavi altına alındı.

Senaryoya göre, depremde çıkan yangın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerince söndürüldü. Bina dışına çıkan belediye çalışanları, itfaiye ve sağlık görevlilerinin müdahalesini meraklı gözlerle izledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, tatbikat sonrasında yaptığı konuşmada, insanların bazı önemli olayları unuttuğuna vurgu yaptı. Karaosmanoğlu, bu unutulanların başında yangın geldiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin çalışmalarından bahsetti. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin Türkiye’nin en önemli itfaiyelerinden biri olduğunun altını çizen Karaosmanoğlu, “Eğitime çok önem veriyoruz. Ailelerinin, işyerlerinin eğitimine çok önem veriyoruz.” dedi.

Karaosmanoğlu, insanların her an depremle karşı karşıya kalabileceğini belirterek, “Deprem her yerde olabilir. Buna karşı da Kocaeli çok hazırlıklı olmalı. Artık 17 ağustosları (Marmara Depremi) bir daha yaşamak istemiyoruz. Canlarımız gitti, mallarımız gitti. Hala 17 Ağustos’un şokunu yaşayan birçok insanımız var.” Karaosmanoğlu, tatbikata katılan ve başarılı bir şekilde gerçekleştiren herkese teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi çalışanları, tatbikatın ardından tekrar mesailerine döndü. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER