ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 11:04

Kocaeli Büyükşehir, Namazgah Şehitliği’ne sahip çıktı


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bağçeşme’de bulunan Namazgâh Şehitliği'nde zamanla tahrip olan mezar taşlarının kitabelerini yenileriyle değiştirerek tarihi korumaya devam ediyor. 2008 yılında yapılan restorasyonla Osmanlıca mezar taşlarının kitabeleri günümüz Türkçesiyle pirinç levhalar üzerine yazılarak monte edilmişti. Namazgâh Şehitliği'nde İzmit’in kurtuluşunda şehit düşen ve Osmanlı döneminde şehrin ileri gelenlerinin mezarlıkları bulunuyor.

OSMANLI DÖNEMİNDE 'NAMAZGÂH'

Namazgâh, Osmanlı döneminde cami veya mescid bulunmayan şehir dışındaki alanlarda namaz kılmak için kullanılıyordu. İzmit’te bulunan Namazgâh Şehitliği 1483 yılında Kocaeli Livası Emiri İbrahim Bey tarafından inşa edilmiş. 23-28 Haziran 1921’de İzmit’in kurtuluşu sırasında düşman kuvvetlerine direnmeleri sonucu şehit edilen 57 kahraman buraya defnedilmiş ve daha sonra Cumhuriyetin ilk yıllarında şehir merkezine bulunan şehit mezarlıkları da buraya taşınmış.

ÖNEMLİ İSİMLER YER ALIYOR

Namazgâh Şehitliği'nde 28 yaşında İzmit’in ilk hava şehidi olan Pilot Remzi Bey'in mezarı mezarı da bulunuyor. Pilot Remzi Bey 1895 yılında İstanbul’da doğmuş ve subay okulundan mezun olmuş. 28 Şubat 1923’de görev uçuşu sırasında İzmit Körfezi'ne düşerek şehit olmuş. Namazgâh da Pilot Remzi Bey'in yanı sıra İzmit Mutasarrıfı olan Sırrı Paşa gibi önemli birçok ismin de mezarı bulunuyor.

Namazgâh Şehitliği Orhan Mahallesi, Bağçeşme Mevkii’nde bulunuyor. Şehitliğin Kıble tarafında mihrab, minber ve minaresi yer alıyor. Taç kısmındaki şua ve şua ortasındaki tuğra ilgi çekici bir süslemeye sahip. Mihrabda sülüs hatlı bir kitabe yer alıyor ve kitabe de "Vazae ehlil-mihrab İbrahim Bey, Emir-i Liva-yı Kocaeli fi sene 888" yazıyor. Yenilenen kitabelerde ilgi çekici yazılar da bulunuyor. Örneğin, "Yâ Hayyu! Bir küçük bülbül idim uçdum yuvadan Ecel gelüp ayırdı anadan babadan İzmîd Tersâne Me’mûru Patrona-i Humâyûn Muhammed Pîr Paşa’nın Mahdûmu Ali Rizâ Bey’in rûhuna fâtiha sene 1278 7 zâ (Miladi 05-06-1862)"
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER