ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Mevzi Sağanak
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2014 Perşembe 13:18

İnsanları kobay olarak kullanan kişiye ceza

Kobay olarak kullananan hapis cezası!

İnsanları kobay olarak kullanan kişiye 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Mahkeme, ürettiği kremi iki kişi üzerinde izinsiz denediği iddia edilen kişiyi, "insan üzerinde deney" suçundan toplam 20 ay hapis cezasına çarptırdı.

Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, sanık Zeki Gündüz hakkında, "organik kimya ile uğraştığı, buluşu olan ve patent almaya çalıştığı bir maddeyi yasal prosedürlere uymaksızın 3 yıl süre ile müştekiler Döndü H. ile Önder H. üzerinde deneyerek onları kobay olarak kullandığı" iddiasıyla avukat Serkan Bolat tarafından dava açıldığı belirtildi.

Kararda, müşteki ve sanık ifadelerine de yer verildi.

Müşteki Döndü H, ifadesinde, bir televizyon kanalında yayımlanan haberde gördüğü sanığa ulaşarak çocuğu ve kendisinin tedavisi için başvurduğunu belirtti.

Döndü H, "Yüzümün sol tarafında ufak bir çil izi vardı. Bazı kremler sürdü 'geçecek' demesine rağmen yüzümdeki yara büyüdü. Halen de geçmiş değil, ağız hareketlerim de kısıtlandı. Üç yıl süreyle beni oyalayıp tedavimi gerçekleştirmedi" ifadesini kullandı.

Sanık Zeki Gündüz de ifadesinde, yüzünde yanık meydana geldiğini, kimyager olduğu için bazı karışımları kendinde denediğini, olumlu sonuç aldığını öne sürdü. Olayın çevresinde duyulmasının üzerine basına yansıdığını, bazı kişilerin de tedavi amacıyla geldiğini kaydeden Gündüz, kullandığı karışımı onlara verdiğini, suç kastıyla hareket etmediğini iddia etti.

Kararda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Kozmetik Ürünler Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca düzenlenen raporlarda, kremin ilaç ve kozmetik ürün olarak değerlendirilmeyeceğinin tespit edildiği bildirildi.

Mahkeme, sanığı, Döndü H. ile Önder H'ye karşı "insan üzerinde deney yapmak" suçundan toplam 20 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, cezayı daha sonra 12 bin lira para cezasına çevirdi. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER