ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 13:21

Kızak yarışları için Kars’ta çalışma başladı

Kızak yarışları için Karsta çalışma başladı


Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Vali Eyüp Tepe’nin girişimleriyle Kızak Federasyonu, Formula 1’ın kış versiyonu kızak yarışları için proje çalışmalarına başladı.

    Yılın 6 ayını karla, 3 ayını ayaz ve 3 ayını da yazla geçiren Kars’ın bu durumunu ilde 9 aydır görev yapan Vali Tepe, kara çevirmek için çalışmalar başlattı. Vali, Formula 1’ın kış versiyonu olan kızak yarışları için tesislerin proje ve ihale çalışmalarında bir aksaklık olmadığı takdirde bu yıl biteceğini, yarışlarının ise şampiyona takvimine Kars’ın bu yıl giremese de önümüzdeki yıl girmesinin sağlanacağını açıkladı.

    Bu çerçevede Kızak Federasyonu ile görüştüğünü aktaran Vali Tepe, onlarında durumu Uluslararası Kızak Federasyonuna ilettiğini ve uluslararası federasyonun üyeleri ve Teknik Komite Delegeleri Joseph Plomer’i Kars’a gönderdikleri ve hafta sonu Sarıkamış’ta incelemelerde bulanacağını belirtti.
    Öte yandan bu çalışmayla Sarıkamış’ın kış sporlarını çeşitlendirmeyi de amaçladıklarını açıklayan Vali, “Bu yıl ilçemizde buz pateni pisti yapılıyor. Buna ilave kızak pisti yapılacak. Bunlar kış sporları anlamında Sarıkamış’ta önemli bir aşama kaydedecek ön plana çıkmasını sağlayacaktır.”şeklinde konuştu.

    Sürecin nasıl işleyeceğine de açıklık getiren Vali Tepe, ilk etapta Joseph Plomir’in yapacağı inceleme neticesinde işaretlemelerin yapılacağını daha sonra ise işin projelendirme aşamasının olacağını ifade etti.
    Türkiye’de yeni kurulan Kızak Federasyonunun Başkanı Erol Özer ise, tesisleşme çabası içerisindeyken Kars Valisi Eyüp Tepe’nin elini çabuk tutarak bunu fırsata çevirdiğini ve kendilerini Kars’a davet ettiğini söyledi.

    Özer, bu davet üzerine konuyu uluslar arası federasyona taşıyıp yörenin potansiyelini paylaştıklarını, bunun dikkate alındığını ve Uluslararası Kızak Federasyonunun üyeleri aynı zamanda Teknik Komite Delegeleri Joseph Plomer’i görevlendiğini belirtti.

    Sarıkamış’ta yapılacak inceleme sonunda bir projenin çizileceğini ve proje ile hayata geçecek kızak pistinin bir Formula 1 mantığıyla yapılacağını açıklayan Özer, “Böylelikle bu dalda yapılan Dünya Şampiyonlarının bir ayağının Kars’ta yapılacağını söyledi. Bu ne demektir’ biz her yıl buraya bir Dünya Şampiyonası veya Avrupa Şampiyonası alacağız.”dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER