ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 12:21

Kız meslek liseliler TÜBİTAK yarışmasına hazırlanıyor

Kız meslek liseliler TÜBİTAK yarışmasına hazırlanıyor


Erzincan Üzümlü Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan bir grup, Bilişim Gençlik Projesi kapsamında, sosyal hayatı kolaylaştırmak için proje üretiyor. 160’ı yatılı toplam 197 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü Üzümlü Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, birbirinden ilginç projeler ortaya çıkardı. Koordinatör öğretmenleri Emre Avuçlu’dan destek alan 10 öğrenci, 5 projeyi bitirmeyi başardı. Öğrenciler yaptıkları projeler ile TÜBİTAK yarışmasına katılmaya hazırlanıyor.

Üzümlü Kız Teknik ve Meslek Lisesi 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşan 10 kişilik grup, 5 farklı proje geliştirdi. Projeler içerisinde yer alan ‘Kolay Çiftlik Projesi’ diğer 4 proje içerisinde en öne çıkanı. Yağmur Alkan ve Sevgi Arslan isimli öğrencilerin tarafından hazırlanan proje sayesinde, olası bir sel doğal afetinde seraların zarara uğramaması, ahırlarda hayvan teleflerinin yaşanmaması ve arı kovanlarının felaketten etkilenmemesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. 100 ton ağırlığı kadar bir sera alanı ve ahırı kaldırabilecek olan sistem sayesinde, yaşanacak bir sel durumunda sera ve ahır yaklaşık 15 metreye kadar yukarı kalkabiliyor. Elektrikli ve yatıklı olarak çalışabilen sistem sayesinde, yaşanabilecek bir afet anında kişiye sensor yardımıyla sinyal gönderen sistem çiftliğin bulunduğu alanı yerden yukarıya doğru yükseltiyor. 100 ton ağırlığında ki bir bölge için yaklaşık 12 bin TL maliyetin olduğunu anlatan Yağmur Alkan, “Bir sel afeti sonucunda seranın zarar görmesini engelleyen, her hangi bir doğal afet sonucu ahırda hayvanların telef olmaktan kurtaran, deprem nedeniyle evlerin yıkılmasını önleyen, arı kovanlarının diğer hayvanlar tarafından kırılmasını ve başkaları tarafından çalınmasını önleyen bir sistem.” açıklamasında bulundu.

Üzümlü Kız Teknik ve Meslek Lisesi Bilgisayar Öğretmeni Emre Avuçlu, Bilişim Gençlik Programı kapsamında öğrencilerin hayatta karşılaşılan sorunlara karşı projeler yaptıklarını vurgulayarak, “Ortaya çıkan projeler, hayatta karşılaşılan sorunlara çare oluyor. Öğrenciler 1 ay içerisinde bu projeleri ortaya çıkardılar. Yapılan projelerin tamamı başarılı olmuştur. Bu projeler geliştirilebilir. Öğrenciler burada kendi düşünce ve fikirlerini ortaya koyarak, hayata geçirmişlerdir.” dedi.

Üzümlü Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, ‘Kolay Bul’, ‘Kolay Yaşam’, ‘Kolay Doktorun’, ‘Kolay Çiftlik’ ve Kolay Havayı Temizleme’ projelerini yaptılar.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER