ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 13:42

Kırıkkale'de 2 bin 200 kedi ve köpek kuduza karşı aşılandı


Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kuduzla mücadele kapsamında 2 bin 232 kedi ve köpeğin aşılandığı açıklandı.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, 2012 yılında programa alınan kedi ve köpeklerin tamamının kuduz aşılarının yapıldığını söyledi.

İnsanlarla iç içe olan evcil hayvanların virüsu dolaylı yoldan insanlara bulaştırılmasının engellenmesinin yanı sıra aşılama sayesinde ekonomik değeri olan hayvanların da bu hastalığa karşı korunmasının sağlandığını kaydeden Kırbaş, "Aşılama faaliyetlerimiz yıl boyunca devam etmektedir. İhbarı yapılan köpekler müdürlüğümüz tarafından müşahede altına alınmaktadır. Kuduz hastalığı, etçiller başta olmak üzere bütün sıcakkanlı hayvanlarda 'encephalomyelitis' meydana getiren öldürücü viral bir enfeksiyondur. Zoonoz bir hastalık olup insanlara bulaşarak ölüme sebebiyet verdiğinden korunulması gereken önemli bir hastalıktır. Isırma suretiyle bulaşan bu hastalığın yayılmasında evcil ve yabani etçillerin büyük etkisi vardır." dedi
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER